Roky, kdy letní měsíce byly pro lounské kino co se týče návštěvnosti spíše chudší a v sále sedávalo jen pár filmových nadšenců, jsou dávno pryč. Kino Svět vsadilo na filmové novinky, které díky digitalizaci může promítat ve stejném čase jako se promítají jinde ve světě.

A na premiéry diváci slyší. V poslední dnech táhne poslední díl čarodějnické ságy Harry Potter. „Půlnoční premiéra minulou středa byla zcela vyprodaná. Během prvního víkendu zhlédlo snímek 1 597 diváků,“ uvedla Hana Maršálová.

Diváci mohou snímek vidět každý den do konce července od 17.30 hodin ve 3D, pro velký zájem bylo přidáno další promítání od 22.00 hodin.

Harry Potter ale není jediným filmem, který návštěvníky do kina přilákal. „Již před prázdninami jsme promítali úspěšný čtvrtý díl Pirátů z Karibiku, české válečné drama Lidice a film s až neuvěřitelnými efekty Transformers 3. Poslední dva tituly máme ještě v tomto měsíci na programu,“ vyjmenovala H. Maršálová.

Další snímky, které by mohly návštěvnost kina vylepšit, budou prý následovat. Koncem července se na plátno vrátí závodní auto Blesk McQueena v animovaném a hodně očekávaném snímku Auta 2. Romantici by si neměli nechat ujít nové zpracování příběhu osudové lásky Jana Eyrová.

Pestrá paleta hitů

V druhé polovině srpna vtrhnou na filmové plátno modří Šmoulové, a to ve formátu 3D. Studio Marvel naservíruje divákům další komiksový tahák s názvem Captain America: První avenger, samozřejmě ve 3D. Co se stalo před tím, než ovládli Zemi zcela primáti ve slavném filmu Planeta opic z roku 1968? To se diváci dozví ve snímku Zrození planety opic. A to není všechno. O přízeň diváků se bude ucházet také Barbar Conan, avšak bez Arnolda Schwarzenegra, komiks Grenn Latern, akční sci–fi Kovbojové a vetřelci, komedie Zkažená úča, Šéfové na zabití, klasika Orfeus a věčný návrat či česká komedie Jiřího Vejdělka Muži v naději.

Zatímco lounské kino si může libovat nad slibně našlápnutým létem, o něco hůře je na tom Žatec, kde přes prázdniny funguje pouze letní kino. „Oproti loňskému roku chodí diváků podstatně méně a je to částečně kvůli tomu, že spousta filmů již proběhla v digitálním kině. Bohužel je pro letní kino menší výběr filmů,“ říká Hana Zeleňáková ze žateckého divadla, které letní kino provozuje. Svůj podíl má i počasí. „Kdo by vydržel sedět v zimě, větru a dešti pod širákem a ještě se plně soustředil třeba na čtení titulků,“ krčí rameny H. Zeleňáková.

V průměru tak jedno promítání navštíví 58 diváků. Nejnavštěvovanějším filmem byli Piráti z Karibiku – na vlnách tajemna, přišly čtyři stovky lidí, druhou příčku drží Transformers s 327 diváky.

Návštěvnost by měl vylepšit i Harry Potter, kterého bude letní kino v Žatci promítat v srpnu, na programu je první i druhá část posledního dílu filmového trháku. Na konci prázdnin pak kino uvede film Muži v naději. „Film dáme už jeden den po premiéře 29. srpna,“ dodala H. Zeleňáková.