Městská knihovna v Lounech je v březnu organizátorem hned čtyř recitačních přehlídek. A to jak pro děti, tak i dospělé. V pondělí 9. března připravila oblastní kolo dětské recitace pro okres Louny, na konec března chystá krajskou postupovou přehlídku Dětská scéna 2015. Odtud se bude postupovat na národní přehlídku ve Svitavách.

V prostorách knihovny se od pátku 13. do neděle 15. března uskuteční postupová přehlídka uměleckého přednesu a divadel poezie s výběrem na Wolkrův Prostějov s názvem Louny, Poeticky! Jedná se o krajskou přehlídkou dospělých recitátorů.

Tradičně nejvíc recitátorů přijíždí na Dětskou scénu, ve čtyřech kategoriích se představí přes stovku sólistů, divadelních souborů se hlásí již 11. Veřejnost je na všechny přehlídky srdečně vítána.

Smyslem přehlídek je inspirativní setkání recitátorů, jejich pedagogů a rodičů. Setkání doprovází rozborové semináře, kde se mohou jednotlivci dozvědět, jak vidí jejich výkon odborník. Přehlídka není soutěží, i když nejinspirativnější výkony postupují a reprezentují Ústecký kraj na národní přehlídce. Knihovna v Lounech tím podporuje vztah dětí i dospělých k poezii a umění vůbec.

V Lounech se představí také dva místní soubory MHD Louny s inscenací Když básník, tak prokletý a Třetí věk Louny se svou novinkou Rackem. Oba soubory je možné vidět v neděli 15. března od 10 hodin ve Vrchlického divadle. Přehlídka je finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR.

Výsledky soutěže recitace

Oblastní kolo dětských recitátorů s postupem na krajskou postupovou přehlídku proběhlo v Lounech 9. března

1. Kategorie
Postup: Jaroslav Ferzik, Tereza Štruncová
Čestné uznání: za výběr textu Simoně Kicové, za přednes Tobiáši Bartošovi

2. Kategorie
Postup: Marek Vyskočil, Natálie Minaříková
Čestné uznání: za přednes Elišce Stiborové, za osobitý přednes Janu Šlegrovi, za přednes Tomáši Vaněkovi

3. Kategorie
Postup: Martin Mrnka

4. Kategorie
Postup: Pavlína Zakouřilová, Vojtěch Drahovzal
Čestné uznání: za výběr textu Anně Floriánové, za sympatický projev Petře Coufalové

Dagmar Kučerová