Bluesový svátek čeká dnes, v pondělí 12. března, návštěvníky žateckého divadla. Vystoupí zde René Trossman, zpěvák i kytarista z Chicaga. Přijede v triu s Janem Kořínkem (klávesy, v ČR špička!) i Tomášem Vokurkou (bicí), vstupné je 150 Kč.

Trossman je stará chicagská bluesová škola. Tak dlouho se kolem blues „motal“, až ho v roce 1985 začal hrát profesionálně. Odehrál toho dost s bluesovými machry po klubech Chicaga, je pokračovatelem a interpretem bluesových kousků, které hráli a skládali mj. Otis Rush, Muddy Waters či Jimmy Reed, slavní představitelé chicagského blues, které ovlivnilo rokenrol i rock. To blues později pro Ameriku i Evropu „objevili“ a proslavili i Rolling Stones či Eric Clapton. Trossman, také bělošský bluesman, od roku 1994 žije v Praze. Obklopuje se hudebníky stejného hudebního vyznání, hrává po pražských klubech, občas vyjíždí hrát do Evropy, kde sklízí obdiv a chválu. Nedrží se jen slavných cover verzí, sám skládá. Na předposledním CD Postmarked Illinois má 4 vlastní skladby. Jeho zpěv připomíná zmíněné bluesové osobnosti, jeho kytaru často přirovnávají k jednomu z nej bluesmanů a kytaristů, T. Bone Walkerovi.

Co žatecké divadlo dnes večer čeká? Na webu http://bandzone.cz/renetrossmanband si lze poslechnout pět skladeb, po zadání hesla René Trossman na YouTube se obzory zájemce o kvalitní blues ještě rozšíří. A to také o ukázku přímo z koncertu Trossmanova tria v sestavě, jaká přijede do Žatce.

Takže jak pravil jeden francouzský hudební publicista koncert bluesového René Trossman Tria si prostě NESMÍTE nechat ujít. Koncert v Městském divadle v Žatci začne dnes v 19.30 hodin.

Jiří Navrátil