V úterý 17. 4. vystoupí v žateckém divadle známý jazzový trumpetista Laco Deczi. Do Žatce přijede po dvouleté pauze a představí se zde se svou kapelou Newyork Celula.

Laco Deczi se narodil se v Bratislavě v roce 1938. V roce 1960 byl členem Kapely SHQ Karla Velebného.V r. 1967 založil svou vlastní kapelu Jazz Celula. Od roku 1970 byl členem JOČRu. V témže roce vydal své první sólové album. Nahrál, složil a odehrál spoustu muziky se spoustou muzikantů a ještě dávno před svým odchodem do USA se stal uznávanou hudební osobností nejen v Československu. Jeho přátelé o něm říkají, že když někam přijde, zastíní všechny, protože má údajně velký vypravěčský talent. Nakonec mezi jeho slovenské přátele nepatří nikdo s menším talentem než herec a jazzový textař Milan Lasica.

Přesto podle jeho vlastních slov mezi jeho příznivce patří především mladí, kteří ani jazzu příliš nerozumí ale chodí za nimi po koncertě, vyptávají se na muziku a říkají, že se jim to líbí. To je pro muzikanta dost možná větší ocenění než zařazení do jazzové encyklopedie jehož se Laco Deczi také dočkal.

Jeho kapela je svým způsobem cosi podobného jako naše Amatérské sdružení profesionálních muzikantů. Členové mají své vlastní projekty, ale občas se přece utrhnou na “zaoceánské turné”. Podle recenzí jazzmani na pódiu odvádějí excelentní výkony a hudebně se dostává na všechny. Newyork Celula tvoří otec Laco Deczi na trumpetu, syn Vajco Deczi na bicí, Walter Fischbacher na klávesy a Steve Clarke na basovou kytaru. Tip pro ty kteří mají rádi dobrý jazz snad ani není třeba prozrazovat.