Pěkné prostředí duchcovské Galerie Giacomo na místním zámku nabízí výstavu sochařů Dalibora Šebesty a Jaroslava Kašpara „Dva v jednom chtíči".

„Dalibor Šebesta, kameník a sochař, zaměřující se i na bytové doplňky i zahradní architekturu, klade důraz na ruční zpracování, symbiózu kamene s jinými ušlechtilými materiály a prolnutí s okolním interiérem i exteriérem," uvedl pro ČTK duchcovský kastelán Marian Hochel. „Své práci se věnuji od 12 let, kamenictví jsem se vyučil," vysvětlil Dalibor Šebesta.

„Všechna má díla jsou signována, vždy je to originální výrobek. Při výrobě používám tradiční technologie a kov, nerez, ušlechtilá dřeva, kámen či sklo," uvádí autor. Jeho a Šebestovy práce, na 35 objektů, má zámecká galerie do 11. srpna. Mimo pondělí je tu otevřeno od 10.00 do 17.00.

Originální je i expozice Čestmíra Sušky „Plameny v negativu a rezavé tisky". Hostí ji roudnická Galerie moderního umění (GMU, www.galerieroudnice.cz) do 25. srpna 2013, otevřeno má denně kromě pondělí v 10.00 až 12.00 a ve 13.00 až 18.00.

Má úspěch i v USA

Některé práce i v USA či v Kanadě uznávaného výtvarníka Sušky bylo možné vidět vně GMU s velkým předstihem. „Masivní kovové sochy („rezavé květy") vytváří Čestmír Suška zejména ze starých průmyslových nádrží, do nichž prořezává souvislé struktury otvorů geometrických či organických forem. Výsledkem je pak perforovaný skelet, který odpovídá původním tvarům nádrže. Odstraněné části však mohou posloužit pro vznik dalších děl buď sestavením obrazce z jednotlivých odřezků a otištěním jejich rzi na papír. Vznikají tak „rezavé tisky", nebo samostatné sochy svařením fragmentů do zcela nové podoby," uvedl Miroslav Divina, kurátor galerie.

Pražské sdružení Sukus je zpět v Zubrnicích, malebné vísce mezi zelenými kopci. „Máme tu 15. ročník mezinárodního výtvarného sympozia," řekla pro Deník Vlasta Rydlová ze Sukusu.

Do 14. července zde čeští a němečtí výtvarníci budou tvořit díla na téma Kontext. Mezinárodní výtvarné sympozium vrcholí výstavou děl vzniklých v zubrnickém kostele sv. Máří Magdaleny. Vernisáž má v sobotu 13. července v 18.00. Expozice v zubrnickém kostele nahradí práce studentů fakulty umění a designu ústecké univerzity. Přístupná bude do 30. září, od 2. do 30. září se díla představí ve foyer pražského Paláce Akropolis," prozradila ještě malířka Vlasta Rydlová.

Lounská Galerie Benedikta Rejta (GBR, www.gbr.cz) zve do konce prázdnin každé úterý v 10.00 a v 15.00 na Korzo GMR, komentovanou prohlídku výstavy snímků Jana Ságla (*1942) „Tanec na dvojitém ledě". Český fotograf Jan Ságl, manžel výtvarnice Zorky Ságlové, je jako ona z Humpolce na Vysočině. Hlavním zájmem jeho snímků je krajina, fotil ji i pro zahraniční periodika. Vydal několik obrazových publikací, jeho díly se chlubí české i světové galerie.

Dělal i s Plastiky

„Od přelomu 60. a 70. let s manželkou a s jejím bratrem Ivanem Martinem Jirousem spolupracoval s českými undergroundovými skupinami, nejprve s psychedelickou legendou The Primitives Group a poté s The Plastic People of the Universe. Do roku 1976 vznikala série fotografií, které dokumentují akce a koncerty obou kapel a s nimi zachycují jejich přátele a příznivce z řad osobností českého undergroundu a disentu. Až nedávno byly náhodou nalezeny ztracené negativy z těchto let, které Jan Ságl s přáteli v 70. letech ukryl před StB. Dlouhá léta je autor pokládal za ztracené, nyní se staly podnětem pro vznik knihy i stejnojmenné výstavy," uvedla Jana Zajoncová z GBR.

Fokus kafe ústeckého sdružení Fokus v ulici Prokopa Diviše 5 za hotelem Clarion zve do 15. září na výstavu „Rukama", práce pedagogů UJEP. Otevřena je od června díky novému ústeckému art festivalu Kruh (www.kruhfest.cz).

Své práce nyní ve Fokus kafe představují Jiří Bartůněk, Martin Mrázik a Jan Hrubeš.

Pozdrav z Litoměřic pošle Oblastní muzeum v Litoměřicích. „Nostalgická výstava zde začne vernisáží 9. července 2013 v 17.00 a potrvá do 22. září 2013," uvedla Daniela Linková, kurátorka výstavy.

Soubor pohledů, které představí, je ze sbírek soukromého sběratele Ladislava Helcla. Návštěvníky seznámí s podobou Litoměřic i dalších měst a vesnic tak, jak vypadaly v době Rakouska-Uherska a za 1. republiky. Přenese je do časů, kdy posílání pohlednic bylo celonárodním „sportem" a prožívalo svůj zlatý věk," doplnila kurátorka.

Výlety s botanikem

Po dvě prázdninové soboty se zde také mohou zájemci účastnit Letního přírodovědného putování krajinou pod vedením botanika muzea Karla Nepraše, Ústečana. V sobotu 13. července to je výlet na Kamýk, v sobotu 3. srpna výlet na rozhlednu Hořidla. „Více najdou zájemci na webu www.muzeumlitomerice.cz," slíbila kurátorka výstavy.