„Tento ročník je zlomový. Daří se nám získávat sponzory, ale hlavně narostl počet organizátorů, kteří se podílejí na průběhu jednotlivých kulturních či sportovních akcí,“ uvedl Josef Klesal, předseda komise lounského vábení. Na třetí srpnový víkend je připraven bohatý kulturní program. Hlavní scéna bude opět umístěna na Mírovém náměstí, kde se vystřídají různé hudební formace.

V pátek večer vystoupí známí Support Lesbiens a v sobotu slovenská kapela No Name. Během dne se na pódiu vystřídají i další kapely. Novinkou oslav bude druhé hudební pódium. Alternativní scéna bude umístěna mezi Galerií Benedikta Rejta a atriem radnice. Diváci se mohou těšit na místní kapely, ale i přespolní, například na pražskou formaci Psí Vojáci.

Nebudou chybět vlastní oslavy řeky Ohře. „Po celý víkend bude otevřena lounská plovárna u veslařského klubu. V sobotu večer oslavy vyvrcholí lampionovým průvodem a programem na řece,“ přiblížil J. Klesal. Neděle bude věnována lounským pramenům a vzpomínkám na válečný rok 1813. „Rádi bychom obnovili pramen sv. Františka u loutkového divadla. Bude osazen ruční pumpou a označen. Necháme provést také rozbor vody k určení její kvality,“ řekl J. Klesal.

Pozornosti neujde ani pramen na výstavišti v Lounech, který již funguje. V sobotu proběhne také několik sportovních akcí, na které přijede několik mládežnických oddílů. „Do Loun přijede až 250 mladých sportovců. Je důležité na oslavy přilákat i mladé lidi,“ dodal J. Klesal. Letní lounské oslavy se uskuteční 17. až 19. srpna.