Těžko byste hledali v české politice po roce 1989 výraznější osobnost, než je Václav Klaus. Stihl být předsedou vlády, Sněmovny i prezidentem země. Dojednal rozdělení Československa bez násilností, zařídil privatizaci obrovského státního majetku, každému zájemci dal šanci pokusit se zlepšit svůj život co nejvýhodnější investicí podle vlastního uvážení v kuponové privatizaci. V pozdější době čelil ekonomické i politické krizi, rebelii ve své straně, svému sesazení z čela ODS i vlády po tzv. sarajevském atentátu. I když je světoznámým politikem a znalcem mnoha jazyků, obvykle neopomene jedinou příležitost vymezit se proti Evropské unii.

Byl zkrátka u všeho důležitého, co se v naší zemi dělo v posledních 25 letech. A teď na celou tu dobu vzpomíná v útlé knížce s názvem Chtěli jsme víc než supermarkety, kterou ke 25. výročí pádu komunismu v Československu vydalo nakladatelství Fragment a Institut Václava Klause.

Nejsou to žádné politické memoáry, spíše jde o souhrn úvah Václava Klause o politice, ekonomii, stavu české společnosti a přeměně jejího systému od socialismu k demokracii západního typu. Jaké jsme měli představy? Co se nám z toho skutečně splnilo? Co jenom trochu a v čem jsme naopak byli úplně vedle? To jsou zhruba otázky, na které by čtenář, zájemce o politiku, historii, ekonomiku a filozofii, mohl najít odpovědi v úvahách Václava Klause, klíčového muže české politiky posledních 25 let. Politika, který vždy budil emoce – jedni ho bezmezně milovali, druzí ho zase nesnášeli, ale prakticky nikoho nenechával chladným. I v tom se projevovala jeho výrazná, nezaměnitelná osobnost.

„Ve srovnání se situací před 25 lety žijeme v úplně jiné, daleko lepší zemi. … Ve srovnání dneška s našimi očekáváními v listopadu 1989 či v době bezprostředně po něm už je hodnocení poněkud spornější," píše v závěru své publikace Václav Klaus. Knížka má necelých sto stránek, je dobře a srozumitelně napsaná, pěkně a svižně se čte. Kdo má rád politiku, dějiny a přemýšlení, určitě se mu bude líbit.