Drsná příroda téměř bez osídlení na severu Kanady, silní zarostlí chlapi, kteří tam mají pracovat jako dřevorubci a stavbaři, a další dva, dvě hlavní postavy, tvořící pro zbytek pracovníků dvoučlenný záchranářský tým – to jsou kulisy a aktéři neobvyklého příběhu, který napsal český spisovatel Zdeněk Hanka, vlastním jménem Zdeněk Šťastný.

Román vyšel v polovině letošního roku pod názvem Severně od šedesáté páté v nakladatelství Triton. A i když jeho autor nepatří mezi nejznámější smetánku českých spisovatelů, musím říci, že napínavější a pozoruhodnější dílo jsem už dlouho nečetl.Severně od šedesáté páté, nová knížka Zdeňka Hanky.

V dramatickém příběhu nechybí přátelství, nedorozumění, napětí, spousta zápletek a zvratů, rychlé režisérské „střihy", které umocňují děj, spád a zvědavost, jak bude kniha dál pokračovat. Ve volnějších chvílích jsou obsaženy i prvky humoru a celý napínavý děj a vztahy rámuje krásné vylíčení divoké severské přírody s vlky, polární září, nekonečnými sněhovými pláněmi, ledovým mostem dotýkajícím se hladiny bouřícího a nebezpečného veletoku Mackenzie.

Sám spisovatel žije už řadu řadu let právě v Kanadě a pracuje v oboru zdravotnictví. Působil i jako záchranář na dalekém severu, a tak mohl díky svým zkušenostem mistrovsky popsat jak postavy v uvedeném příběhu, tak i prostředí, pro českého čtenáře jinak dost neznámé.

„Oceán je veliký, a i když člověk žije tak daleko, stejně zůstává tím, kým je. Chci si povídat s lidmi v České republice aspoň prostřednictvím svých knížek. I když vím, jaké texty by snadno zaplavily pulty, nechci při psaní uhnout ze svých pravidel, která v sobě mám. Jsem rád za vaši odezvu," napsal mi z Kanady Zdeněk Hanka.

Kdo má rád dobrodružství, napětí, zeměpis, přírodu, pěkný jazyk, dobrou literaturu všeobecně, může si tuhle knížku přečíst. Myslím, že určitě nebude litovat.

Příběh je tak zajímavý, že česká a kanadská strana uvažují i o jeho zfilmování. Tak tedy hezký zážitek!