Již poosmé v lounské knihovně proběhl Den pro dětskou knihu, oslava dětské literatury a zájmu o knížky a čtenářství v nejmladších věkových kategoriích. S nápadem přišel před téměř deseti lety ředitel děčínské knihovny Ladislav Zoubek a jeho výborná myšlenka se brzy ujala v celém Česku.

V Lounech se slavilo poslední listopadovou neděli. Ve všech odděleních knihovny byly pro děti a jejich rodiče připraveny úkoly a za správné vyřešení všech úkolů si každý malý čtenář odnesl dárek. Návštěvníci se také mohli přidat k Lucii Seifertové – přední české spisovatelce a výtvarnici, autorce proslulých Dějin národa českého, nositelce prestižní ceny Magnesia Litera – a vytvořit si podle jejího návodu prostorový obrázek.

Program byl doplněn také hudebním vystoupením dětí z MŠ Šafaříkova a ZŠ Přemyslovců, tanečním vystoupením MŠ a ZŠ kpt. Otakara Jaroše. Na dvorku knihovny trošku předčasně řádil čert Bimbác a opékaly se buřty.

Děti a rodiče zapojení do projektu Škola naruby se přišli pochlubit se svým čtenářským deníkem a popovídat si o tom, co právě čtou.
Součástí Dne pro dětskou knihu bylo již tradičně finále velkého vědomostního zápolení, v němž změřili své znalosti z literatury a regionu žáci ZŠ a studenti jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Většina otázek byla vázána na literární ukázky, které měli všichni před akcí k dispozici. Knihovna se tak snaží motivovat děti i pedagogy k četbě nových zajímavých titulů. Odměny pro vítěze věnovala Komerční banka Louny, Knihcentrum.cz Louny a OS Lounští Lounským.

Program  končil scénickým čtením z knihy  Jak byla vosa Marcelka ráda, že je… Do čtení se pustili knihovníci a odstartovali tak cyklus scénického čtení v knihovně, na který se návštěvníci mohou těšit v příštím roce. Děkujeme všem návštěvníkům a také všem lidem a firmám, kteří pomohli s uspořádáním letošního setkání.       Jana Hrbková, Dagmar Kučerová