Skvělá hudba, obdivuhodné sportovní výkony, tisíce lidí a úmorné horko – takové bylo Letní lounské vábení 2012. Konalo se o uplynulém víkendu a to své si mohl najít opravdu každý.

Páteční program, jehož stěžejní část probíhala na Mírovém náměstí, přinesl očekávané. Návštěvníky potěšily koncerty Joe Purple a zejména kapel Tleskač a Wohnout. Všechny byly plné energie a toho pravého „muzikantského potu". Zajímavý byl ovšem také večerní lampionový průvod městem, do kterého se zapojily stovky lidí. V záři luceren se davy přesunuly k Domu kultury, kde zhlédly tradiční ohňostroj.

V dobré zábavě pokračoval i další den. Dračí lodě opět prověřily fyzické síly posádek, pod žhnoucím sluncem se lze účasníkům pouze obdivovat. Stejně jako organizátorům za mnohahodinovou pozornost. Kdo má raději stín, vyrazil na výstaviště. Zastřílet si na terče, podívat se na prezentaci karatistů nebo jen tak posedět s nějakým chladivým mokem. Třeba na Folk & Country scéně, kde program po několika odpoledních formacích po setmění zakončil nestárnoucí Ivan Mládek a jeho Banjoband. Posluchači ocenili vtip a jedinečný styl, tomuto uskupení vlastní.

Hlava na hlavě

Zatímco na hlavní scéně zpívala Alžběta Kolečkářová a po ní v noci Gipsy.cz, Stromovka burácela říznou muzikou. Právě tam se totiž letos poprvé přesunula rocková scéna. A takovou návštěvu oblíbené místo snad ještě nezažilo. Plno bylo na lavicích, u podia a samozřejmě i u výčepů. Odhadem tisícovka lidí si přišla poslechnout hlavně Krausberry a noční Abraxas. A viděla vskutku výjimečnou show!

Sobotní večer lákal ještě na jednu zásadní událost – Oslavu řeky Ohře. Tentokrát se pořádání chopilo divadlo Mazec a nutno říci, že se ctí. Představilo řeku postupně v různých fázích „věku" a za všechny Louňany vyjádřilo poděkování a úctu tomuto toku. Mnoha divákům ale bude možná ještě několik dní znít v uších hlavní melodie s popěvkem „Louny jedou…". Trochu násilná reklama na město, opěvující výdobytky typu divadlo, obchody nebo například hospůdky, byla ale vyvážena povedenou choreografií.

Zajímavý program pokračoval i v neděli například divadelním představením s účastí oblíbeného herce Romana Skamene, na večer bylo připraveno promítání legendárního muzikálu Vlasy. Letošní devátý ročník jasně ukázal, že Vábení už se lidem dostalo „pod kůži". A to nejen místním, ale také návštěvníkům z bližšího či vzdálenějšího okolí. Vábení zkrátka baví.