Znovu nezklamal. Rozesmál, pobavil. Michal Viewegh, nejčtenější český spisovatel, opět zaujal k prasknutí nacpanou kavárnu Moak v Lounech. Během autorského čtení představil také další plány do budoucna.

Nevyhrává „hodnotné” literární ankety, kritici ho téměř nenávidí, prý píše povrchně, jeho psaní údajně není „nic moc”. Přesto je Michal Viewegh už řadu let nejčtenějším a nejprodávanějším českým spisovatelem. Vydal přes dvacet knih různých žánrů, které se do jedné staly bestsellerem, hitem. A co víc, umí pobavit, v Lounech mnohokrát rozesmál přítomné. „Snad se mohu domnívat, že přece jen trochu psát umím. Snad jsou toho důkazem moji čtenáři, jsem rád, že jste přišli,” přivítal své příznivce v lounské kavárně Moak Viewegh.

Do Loun se v sobotu 26. listopadu vrátil znovu po roce, a opět předvedl, že humor je jeho silnou stránkou. Vždyť i čtenáři mají nejraději jeho humoristické romány, a právě ty potěšil dvěma povídkami. „Jezdím do Loun moc rád, mám tu přátele, atmosféra je hodně příjemná,” vyznal se hned v autorského čtení Michal Viewegh.

Do Loun přijel představit svou novou knihu – detektivku Mafie v Praze. Kniha je inspirována skutečnými případy, literát na ní úzce spolupracoval s investigativním žurnalistou Jaroslavem Kmentou. „Chystám už pokračování Mafie, psát bych ho měl začít v lednu nebo únoru,” přiznal se literát.„A o kom bude kniha tentokrát? To ještě nejsem rozhodnutý. Kdo z těch nahoře mě nejvíce naštve, ten bude v pokračování.”

Jeho kniha vzbudila ohlas mezi politiky, které nevybíravě „upozorňuje na chyby” i mezi mafiány a kmotry. „A to jsem tam ještě nedal vše, ve skutečnosti je situace ještě horší. Moje detektivka ale mezi politiky tak nějak zapadla, jsou už hodně otrlí,” usmíval se Viewegh.

„A mafiáni? Mám zprávy, že se jim kniha líbí. Jsou prý rádi, že jsem je vylíčil jako správné tvrdé hochy, pořádné mafiány, ti jsou spokojeni, odtud tedy nebezpečí nehrozí,” odpověděl na dotaz, zda se nebojí pomsty od zločinců.

Viewegh v Lounech také naznačil, jaké má další plány. Už dopsal původní scénář s názvem Svatá čtveřice, který by měl zfilmovat Jan Hřebejk. „Těším se, lidé poprvé v kině nebudou u mě vědět, na co jdou,” přiznal.A další plány? „Svým holkám jsem slíbil dívčí román, uvidíme, možná pokračování pohádek. Také se chystám na další povídky.”