Žatecká šiška, soutěžní přehlídka plastikových modelů aut a letadel, proběhla o víkendu v Chomutově v Domě dětí a mládeže již pošestnácté.

Na oblíbenou akci se sjely téměř čtyři desítky modelářů. „Tento ročník byl ještě na vyšší úrovni než loňský. Účast byla vysoká. Do soutěže se přihlásilo 36 modelářů. Porota vybírala mezi sedmdesáti modely. K vidění jich bylo ale mnohem více,“ pochválil v sobotu 16. března účast Jiří Brož, předseda žateckého Klubu plastikových modelářů a ředitel soutěže.

Se svým uměním se chtěli pochlubit jak zkušení, tak i začínající modeláři. „Tohle je dioráma. Pracoval jsem na něm čtyři měsíce a pomáhal mi táta. Zobrazuje ruský tank, který narazí na německé vojáky. Ti mají jednoho muže raněného, který se schovává v příkopu, přes který ten tank přejíždí,“ popsal s nadšením 12letý David Sojka z Chomutova.

Byla i beseda o vojenské historii

V domě dětí ale nebyli jen modeláři. Přijeli členové Klubu Nord. Příslušníci klubu vojenské historie 46. pěší pluk zorganizovali v rámci výstavy uniforem, výzbroje a vybavení pohraničního opevnění besedu o událostech z března 1939, kdy začala německá okupace Čech a Moravy. Organizátoři také zajistili návštěvu žateckého letiště, kde si mohli zájemci prohlédnout jediný soukromý L–29 Delfín firmy Aero Jet Team.

Modeláři soutěžili ve třech speciálních kategoriích. Žateckou šišku, což je soutěž o nejhezčí československé letadlo, získal Jakub Kaplan. Chomutovský šrapnel vyhrál Michal Pelikán. Chomutovskou rouru získal Edwin Rochowanski s modelem proudového letadla.

Kromě těchto vypsaných soutěží se mohli účastníci zapsat do hlavních kategorií v žácích a seniorech. Mladé modeláře z kategorie žáků Michala Petříka a Jakuba Choreně ocenili také členové Klubu lounských modelářů. Příští rok by se mohla Žatecká šiška konat opět v Žatci.

Dům dětí a mládeže se totiž bude stěhovat do jiných prostor. „Příští rok uspořádáme soutěž buď v nových prostorech domu dětí a mládeže nebo by se mohla uskutečnit v Žatci na K 500. Uvidíme, jak se domluvíme,“ dodal J. Brož. Ačkoliv byla akce soutěžní, většina modelářů nestaví modely proto, aby vyhrávali, ale pro radost.