Betlémy, sváteční dekorace a vůně, ozdoby, dárky z doby minulé i současné - to všechno mohou návštěvníci nyní najít v prostorách muzeí v Lounech i Žatci. Obě muzea se nyní téměř jakoby předhánějí ve vánoční nabídce pro veřejnost, v obou probíhá několik výstav s tématikou nejkrásnějších svátků. A obě nabídnou zájemcům i možnost návštěvy na Štědrý den, kdy budou mít několik hodin otevřeno.

Muzeum v LounechZ Ježíškovy dílny
- do 28. 1.
Vánoční figurkové ozdoby
- do 4. 2.
Chrámový betlém mistra Osterrieder
- do 4. 2.

V Lounech jsou otevřeny dvě výstavy, související s Vánocemi. Obě začaly už 7. 12. Jedna potrvá do 28. ledna a druhá do 4. února. "Ta první má název z Ježíškovy dílny a týká se vánočních dárků. Ukazuje dárky z historie, z doby našich dědů a babiček, i mnoho dalších zajímavostí. Děti mohou při návštěvě napsat dopis pro Ježíška. Druhá výstava je věnována ozdobám, především pestrým foukaným ozdobám ze skla. Některé si mohou případní zájemci i koupit," upřesnil Jiří Matyáš, ředitel Oblastního muzea Louny.

Muzeum v Lounech kromě výstav uspořádalo i řadu dalších setkání "na počest Vánoc". V sobotu se tam přišly stovky lidí podívat na celodenní zábavný program na dvoře muzea i v okolních ulicích s názvem Vánoce v muzeu. Součástí byla hudba, soutěže pro děti, středověké vaření piva, flašinetář, koledy na chůdách, kouzelník, kejklíř, ohňová show, staročeské trhy a další prvky, dokonce i prodej kaprů.

Muzeum také spolupracovalo se skauty při distribuci Betlémského světla. V neděli jim poskytlo prostory pro výrobu lampiček a předávání plamínků zájemcům, kteří do muzea přicházeli.

Vánoce za první republiky

Muzeum v ŽatciKdyž opadá listí
- do 7. 1.
Návrat řetězového mostu
- do 30. 12.
S Marobudem do Betléma
- do 7. 1. (Křížova vila)

V žateckém Regionálním muzeu K. A. Polánka začala první vánoční výstava dokonce už 16. listopadu. Jmenuje se Když opadá listí aneb Zvyky a obyčeje našich předků a představuje návštěvníkům zvyklosti v české lidové kultuře od svátku sv. Martina až po Tři krále. Potrvá až do 7. ledna.

"Zájemci mohou mj. zjistit, jaké byly německé vánoční zvyky v severozápadních Čechách, jak se slavily Vánoce v Žatci za první republiky či odkud se vzalo vánoční zlaté prasátko," uvedla Radmila Holodňáková, ředitelka muzea v Žatci.

Další zajímavá výstava je k vidění v nedaleké Křížově vile, o niž pečuje rovněž žatecké muzeum. Jmenuje se s Marobudem do Betléma, a to podle dobrodružné hry, kterou si mohou na místě zahrát děti. Na výstavě jsou jinak stovky PF ze sbírky Jany Rottové z Podbořan. Tato výstava je zájemcům k dispozici rovněž do 7. ledna. V Křížově vile děti v úterý vytvořily také krásný živý betlém, v hlavní budově muzea ve středu zase probíhají vánoční dílny s názvem Pojďme to zabalit - jde o ukázky balení a zdobení dárků, ale i perníčků, v podání studentů a učitelů střední odborné školy z Podbořan.

A kdo má vánoční tradice a jejich historii rád, může si udělat výlet do muzea i přímo na Štědrý den. V Lounech bude muzeum otevřeno od 10 do 16 hodin a v Žatci na obou místech od 13 do 17 hodin. "Vstupné bude tento den bezplatné - to je náš už tradiční vánoční dárek návštěvníkům," doplnila ředitelka žateckého muzea. Také v Lounech bude vstup do muzea v neděli o Štědrém dnu bezplatný.