Podtitul letošní Muzejní noci zní Hudební rendezvous, protože v hlavní budově muzea probíhá výstava Hudební nástroje v dějinách. „Program je vskutku nabitý hudbou. Od 17 hodin začne vystoupením Základní umělecké školy Podbořany. Návštěvníci se pobaví při karaoke a děti si přijdou na své výrobou jednoduchých chrastidel, s nimiž se v 18.30 hodin v muzeu pokusíme o samostatné vystoupení,“ sdělila Jitka Krouzová ze žateckého muzea.

Kromě volných prohlídek zmiňované výstavy bude probíhat workshop Radka Musila z Kamenického Šenova, jenž ukáže výrobu fujar a koncovek a předvede hru na tyto nástroje. Od 19 hodin se v přednáškovém sále muzea představí studenti oddělení bicích nástrojů teplické konzervatoře při hře na marimbu. Ve 20 hodin vystoupí na muzejní zahradě kapela Mustafo Petra Seidla z Loun.

„Představíme také hru na theremin a závěr Muzejní noci bude patřit hře na didgeridoo a šamanské bubny v podání Jana Burdy, za doprovodu zpěvu Evy Mikuláškové,“ uvedla Jitka Krouzová.

V pobočce muzea ve Staré papírně je na 18. hodinu připravena vernisáž výstavy Průmysl se představuje veřejnosti, která přiblíží deset zajímavých příkladů průmyslové výroby v západní části Čech. „Umožní veřejnosti nahlédnout do regionálních firem, které vytvářejí například hudební nástroje, porcelán, chemické směsi nebo automobilové komponenty,“ vypočetla Jitka Krouzová. Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

V Křížově vile budou probíhat prohlídky výstavy Háčkované dějiny zemí českých, která přibližuje 26 historických výjevů v podobě háčkovaných postaviček Lenky Bednářové, jež se dostaly do pelhřimovské Knihy rekordů.

Jako tradičně se do muzejní noci zapojí i další organizace v Žatci. Základní umělecká škola ve své budově připravuje od 17 do 20 Noc s hudební múzou. Chybět nebudou různé soutěže. Městská knihovna se zapojí s tradičním návštěvním dnem se slevou 50 % registračního poplatku pro nové čtenáře a nocováním pro své dětské čtenáře.

Od 17 do 22 hodin mohou zájemci vystoupat na radniční věž a Pivní maják. Galerie Sladovna si připravila prohlídky stálých expozic a nové výstavy žáků ZUŠ Žatec Výlet na Safari. Chmelařské muzeum připravilo dvě komentované prohlídky, a to v 19 a 21 hodin, které budou zakončeny zhlédnutím Pivovarnického a chmelařského betlému.