Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní otevření sběratelské výstavy o čaji s názvem Čajem nečajem, které proběhne ve čtvrtek 28. ledna od 17 hodin v hlavní budově muzea.

Vernisáž bude spojena s ochutnávkou několika druhů čajů, které připraví komunitní čajový a vzdělávací klub v Žatci Budík, z. s. a na přítomné čeká i jedno překvapení z Jižní Ameriky. Netradiční atmosféru čajoven v úvodu vernisáže navodí svým zpěvem a hudbou šamansky pracující dvojice Eva Mikulášková a Jan Burda. Pro každého návštěvníka má muzeum připraven dárek ke vstupence od partnera výstavy Jemča Jemnice.

Srdcem výstavy je čajová sběratelská kolekce manželů Pilchových z Ostravy. Výstava přiblíží čajovník jako rostlinu, historii jejího pěstování, způsob zpracování, druhy a jejich třídění. „Dozvíte se také o čajových oblastech, správné přípravě čaje, jeho skladování, cestách čaje k nám do Evropy a spoustu dalších informací," zvou pořadatelé.

Protože se i pro výluh z bylin u nás vžil také název čaj, povíme si něco i o bylinkách a bylinkářích. Málokdo například ví, že světoznámá bylinkářka Marie Treben rozená Gűnzel pochází právě ze Žatce. K vidění budou i ukázky výrobků podniků s dlouholetou tradicí Jemča Jemnice a firmy Dr. Popov z Plané. Výstava potrvá do 24. dubna 2016.

V průběhu výstavy budou probíhat doprovodné akce pro děti i dospělé ukázky čajového obřadu, možnost namíchat si vlastní bylinkový čaj, přednáška o druzích čaje.

Libor Šebek,
kurátor výstavy