V kapli svatého Josefa na zámku Nový Hrad v Jimlíně bude ve středu 20. června odpoledne oficiálně otevřen druhý zámecký okruh, jehož součástí jsou i dvě výstavy. Jedna z nich - Četnické humoresky - přiblíží natáčení oblíbeného seriálu České televize i samotné četnictvo z první republiky. Druhá výstava Šikovné ruce našich sousedů představí výrobky obyvatel obcí sdružených v Mikroregionu Lounské Podlesí.

První okruh je otevřen už několik let a je to „klasická zámecká" prohlídka. Začíná se na třetím nádvoří, návštěvníci se podívají do gotického sálu, svatebního salonku, černé kuchyně a dalších místností. „V rámci nového druhého okruhu se návštěvníci podívají do zámecké kaple, do Rytířského sálu (tam je instalována výstava Šikovné ruce našich sousedů) a nakonec do čtyř místností východního křídla na výstavu Četnické humoresky, která potrvá do 12. srpna," řekl ředitel zámku Nový Hrad Josef Kabát.

Zatímco tato výstava byla plánována dopředu, nápad s druhou výstavou Šikovné ruce sousedů přišel spontánně a je čerstvý jen několik dnů.

„Výstava vznikla u příležitosti pořádání prvního ročníku Her Mikroregionu Lounské Podlesí, které se konaly na Novém Hradě nyní v neděli. Jde o sbírku uměleckých a dekoračních předmětů, které vyrábějí obyvatelé obcí sdružených v Mikroregionu. Jsou to například malované i háčkované obrazy, dřevěné plastiky, keramika, různé umělecké výrobky, malované hedvábné šátky, vyřezávané marionety, textilní maňásci a mnoho dalšího," dodal ředitel zámku Josef Kabát.

Nový okruh pro návštěvníky a dvě nové výstavy budou poprvé otevřeny ve středu 20. června v 17 hodin. Minulý rok zavítalo na Nový Hrad v Jimlíně třináct tisíc lidí.

Alena Dukátová