Zámecký ples proběhl v prostorách barokních reprezentačních sálů Nového hradu v Jimlíně třetí říjnovou sobotu, a to po více než dvou stech letech.

Naposledy se na zámku tančilo u příležitosti schwarzenberských loveckých honů - z písemných záznamů víme, že „poprvé" se tak stalo v roce 1782 díky knížeti Janu Nepomuku I. ze Schwarzenbergu. Tehdy byla oslava původně plánována na zámku v Postoloprtech, ale nakonec padlo rozhodnutí vyzdobit k této příležitosti právě novohradský zámek. V pozdějších letech se ale hony a oslavy přesunuly na vršovický zámek s moderní bažantnicí. Tradice plesů na zámku je ale určitě starší - Nový Hrad velkým společenským ruchem žil nejvíce v 2. polovině 17. století za hraběte Gustava Adolfa z Varrensbachu a v 1. polovině století 18., kdy byl zámek v majetku Anny Barbory z Löweneggu.

Na letošním plese hrála k tanci i poslechu severočeská kapela Chilli band z Klášterce nad Ohří a večer byl zpestřen historickými tanci, ale i půlnočním překvapením ve stylu šermířského souboje mezi šlechticem a šlechtičnou v maskách. Mezi významnými hosty nechyběli hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček s manželkou, zástupci lounského muzea či lounské knihovny a další hosté. Plesu se zúčastnili jak hosté z podzámčí, z Jimlína a Zeměch, tak i ze vzdálenějších míst - z Ostravy, Slatiňan, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Prahy i Teplic. Ples byl určen všem, kdo se chtěli bavit a zažít kouzlo nočního zámku. Sály byly plné zúčastnilo se 144 tanečníků, tedy nejvyšší možný počet hostů.

Návštěvní sezona na zámku skončí příští týden 31. října. Ještě jednou v letošním roce však bude přece jen areál zámku otevřen pro veřejnost, a to 6. prosince při tradičních adventních slavnostech. Příští rok si zámek bude připomínat 550 let od zahájení stavby Nového Hradu knížetem Albrechtem z Kolovrat.

Vít Pávek