Přelomový přenos z Metropolitní opery v New Yorku, který poprvé představí český titul – Dvořákovu Rusalku ve hvězdném obsazení – bude v sobotu promítat 28 kin v České republice a mezi nimi i digitální kino v Městském divadle v Žatci.

Společnost Aerofilms nabídne zcela výjimečně možnost zhlédnutí také při projekci pod širým nebem v samém srdci Prahy, a to na náměstí Republiky. Toto promítání bude přístupné všem zájemcům zdarma.

Přímý přenos světoznámé opery od Antonína Dvořáka začne na všech místech včetně Žatce v sobotu 8. února v 18.45 hodin.

V českých kinech a multikinech budou zářit světové operní hvězdy Renée Fleming s Piotrem Beczałou. Zájem diváků je velký, což napovídají čísla z předprodejů. Očekává se, že Rusalka velmi pravděpodobně překoná dosavadní rekord v návštěvnosti těchto přímých přenosů hudebních a hereckých svátků, který zatím drželo představení Carmen z roku 2010.

Některá kina jsou již na Rusalku vyprodána, jiná – ve větších městech a prostorách – přidávají přenos opery pro velký zájem ještě do dalších promítacích sálů. „Není pro nás překvapením, že Rusalka z New Yorku vzbuzuje takový zájem u českých diváků. Ostatně vždyť autorem je jejich slavný krajan. Rozhodli jsme se věnovat dárek všem bez rozdílu a Rusalku zpřístupnit pod širým nebem, v den přímého přenosu, na náměstí Republiky v Praze. Nápad se vedení Metropolitní opery líbil a dali nám zelenou," uvedl Ivo Andrle ze společnosti Aerofilms, která má licenci k přenosům z Metropolitní opery do kin. Rusalka pod širým nebem bude přístupná všem zájemcům zdarma. S ohledem na zimní počasí budou na místě k dispozici teplé nápoje.

To ale není poslední dárek. Ten je připraven i pro návštěvníky v kinech – respektive pro všechny, kteří mají příjmení Dvořák a přijdou na představení. Společnost Aerofilms pro ně připravila dárek na počest slavného skladatele. Co to přesně bude? To je zatím překvapení.

Na rozdíl od stále četnějších nastudování Rusalky s prvky přílišného experimentu a moderny je inscenace Rusalky pod režijním vedením Otto Schenka velmi tradiční a věrně odpovídá původnímu dílu Antonína Dvořáka. Po boku královny americké operní scény Renée Fleming zazáří polský tenorista Piotr Beczała v roli Prince a mezzosopranistka s českými předky Dolora Zajick propůjčí svůj mimořádný hlas postavě Ježibaby. Přijďte se podívat do žateckého divadla na mimořádný kulturní zážitek!

Radka Ondráčková