Opočno, brána do Podlesí, tak se jmenuje kniha o malé obci na Lounsku, která byla ve čtvrtek 28. října slavnostně pokřtěna a představena.

Opočenští zvolili pro slavnost významný den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu: „Je to významný den pro nás jako stát a pak zvlášť pro Opočenské. Byl to i takový náš záměr. Ztrácíme národní sebevědomí a byl by rád, aby tato kniha pomohla zvednou sebevědomí vás i této obce,“ řekl autor knihy, mladý historik Miroslav Černý a dodal: „Vznik knihy o tak malé obci je zázrak, mnohdy vydání zhatí ekonomické, ale i politické překážky. Jsem rád, že tady v Opočně se podařilo knihu vydat.“

Na vzniku knihy se podíleli také Miroslav Červencl, ředitel Památníku Lidice (bydlí nedaleko Opočna) a starosta obce Jaroslav Richter. Kmotrem publikace se stala legenda českého filmu, vážený pan Josef Somr. Ten vdechl knize, ze které předčetl pár ukázek, své osobité kouzlo.

Během slavnosti v sokolovně, která doslova praskala ve švech zazpíval pěvecký sbor Kvítek, o hudební zpestření se postaral Kvintet ZUŠ Louny Jaroslava Laksy. Na závěr proběhla autogramiáda knihy.

O zajímavý a vtipný úvod celé akce se postarali Rakovničtí ostrostřelci, kteří před diváky dopadli pytláky a náležitě jim za jejich činy naložili.