Takzvaná Filipojakubská noc v sobotu 30. dubna se opět stane příležitostí k setkání lidí a zábavě na mnoha místech země. Lounsko nebude žádnou výjimkou. Zaplanou hranice, z doupat vylezou rozmanité masky ke svým magickým rejům.

Tři sestry Revival Banda při koncertě v DobroměřicíchPřímo v Lounech se chystají při této příležitosti hned dvě akce. Letní cvičiště bude dějištěm prvních oficiálních městských Čarodějnic. Odpolední program tam začne ve 14 hodin a má být opravdu hodně bohatý. Kromě rejdění masek se návštěvníci mohou těšit na prohlídky sousedního minipivovaru Pivo ZLoun, ohnivou show, ukázky zásahu hasičů, historický šerm nebo ukázky modelářů s auty a letadly. Na hranici samozřejmě skončí zlá čarodějnice, připraveny budou prezentace takzvaných zelených potravin, různé prodejní stánky a občerstvení. Ve tři hodiny odpoledne zpestří program kapela A Bag of Potatoes, večer od 20. pak zahrají Tři sestry Banditos. Vstupné na akci na letním cvičišti se neplatí.

O poznání menší, ale jistě také příjemná akce, se chystá u občerstvení Roubenka v areálu lounského výstaviště. A pozor - už na pátek 29. dubna! Příchozí si tam budou moci dopřát posezení při živé hudbě a třeba si opéci buřty.

Ilustrační fotoV Lenešicích se iniciativy chopí místní dobrovolní hasiči. U tamní sokolovny uspořádají Čarodějnickou zábavu. Venkovní program odstartuje v 15 hodin, proběhnou soutěže pro děti, ukázka hasičské techniky a opékání buřtů. To hlavní - chvíle, kdy plameny pohltí čarodějnici - má pak nastat v 17 hodin. Večer v sokolovně proběhne taneční zábava. Zahraje kapela Taurus, připraven bude doprovodný program a samozřejmě občerstvení.

Slaví i rybáři

Pozadu nezůstane ani aktivní rybářský spolek v Blšanech u Loun. Tam akce s názvem Čarodějnický sabat odstartuje v 15.30 hodin. Na louce u rybníka budou také probíhat soutěže pro děti i dospělé, kteří se umějí bavit. Vyhodnoceny budou nejlepší masky čarodějů a čarodějnic, slíbena je spanilá jízda na košťatech a spousta další zábavy.

Veselé Eko - pálení čarodějnic chystají v Panenském Týnci, a to na pátek 29. dubna! Program u tamní sokolovny má začít v 17 hodin, v 18.30 přijde očekávané upálení symbolické čarodějnice. Za dobrovolné vstupné si budou moci příchozí poslechnout hudbu nebo se zapojit do řady soutěží. Například slalomu na koštěti, hodů ropuchou do kotlíku nebo skoků v čarovném pytli. Zvolena bude také Miss čarodějnice. „Každá maska dostane buřt zdarma," vzkazují pořadatelé z komunity Tejnecko.

Líšťany, Cítoliby, Slavětín, Raná

Ilustrační fotoPálení čarodějnic se uskuteční v sobotu také v parku u kulturního domu v Líšťanech. Kromě dalšího tam návštěvníci najdou country hudbu. Začíná se v 17 hodin, stejně jako v sousedních Cítolibech. Tam dobrovolní hasiči akci uspořádají u zbrojnice na Tyršově náměstí. A ve stejný čas odstartuje veselí i ve Slavětíně a v Rané u tamních hasičů.

Program v místní bažantnici se chystá v Černčicích u Loun. Sraz účastníků je v sobotu v 15 hodin u dětského hřiště. Pak se půjde průvodem právě do bažantnice. Tam budou připraveny soutěže pro děti, opékání buřtů a zvolí se nejhezčí maska. I v této obci pořádají akci dobrovolní hasiči ve spolupráci s obecním úřadem.

Tradiční program nabídne i Peruc. Tam se účastníci průvodu sejdou v sobotu v 19.15 hodin na Tyršově cvičišti. Pořádající sokolové, fotbalisté a zástupci městysu také slibují kromě dalšího hudební program.

Oblíbené pálení čarodějnic si zkrátka nenechají ujít lidé téměř v žádné obci.

Pošlete nám fotky z letošních čarodějnic u vás na adresu lounsky@denik.cz! Ukážeme je ostatním.