Rocková kapela Paralet letos oslaví úctyhodných dvacet let existence. A to se samozřejmě neobejde bez nějaké speciality pro fanoušky, o které nemá oblíbená lounská partička nouzi. Navíc teď baví novým CD Muzika na kraji jazyka.

Paralet vydal na konci roku 2015 další albumV pořadí třetí album si dala kapela v podstatě k Vánocům. Vznikalo ve studiu Propast uznávaného rockera Petra Jandy. „Byla to prima spolupráce. Navíc jsme získali tolik zkušeností, že příště budeme natáčet my jemu," smějí se „Paraleti". Jde o první CD v současné sestavě. Úplně první neslo název Pane masére (2002), další pak Člověče, nezlop se! (2008). Mezitím spatřila světlo světa nahrávka Za vysokó horó (2005), obsahující jen čtyři skladby.

Na křtech bylo narváno

Album Muzika na kraji jazyka bylo do života přivítáno, jak se patří. „Na koncertech se křtem bylo narváno. U Černého koně a pak i v Áje. Jsme rádi za tak skvělou fanouškovskou základnu," říká za všechny bubeník Míra Blažek. „Cédéčko se snažíme prezentovat zatím hodně po Lounech, proto chystáme další koncert, tentokrát 26. března v XXL Pubu," dodává. „Líbí se nám a konečně máme v ruce něco aktuálního, co můžeme lidem nabídnout a co zároveň znají z koncertů," přidává se basista Jakub Dolejš.

O nahrávku je zatím slušný zájem. Kapela se chystá co nejdřív oslovit také některá z rádií. „Třeba na Gamě nás už občas hrají, když si někdo zavolá na přání," směje se Tomáš Železný, hlavní zpěvák formace.

Kašleme na revoltu

Kapela Paralet na archivním snímkuOvšem tím, co už dvacátý rok láká fanoušky všeho věku, jsou přeci jen živá vystoupení. Originální autorské skladby plné vtipu v hudbě, v textech, které mají za cíl „pouze" pobavit. „Kašleme na nějakou revoltu, protest nebo podobně. Nechceme v našich písních nic řešit, zaobírat se vážnými tématy. Toho je všude plno," dodává Tomáš.

Významné výročí samozřejmě letos nezůstane bez povšimnutí. Na podzim se chystá speciální velký koncert. „Rádi bychom si na něm zahráli se všemi bývalými členy kapely," prozrazuje bubeník Míra. „Postupně je oslovíme, ale asi se to stejně dozvědí dřív z novin," směje se.

Desátý ročník Dobrodění

Paralet letos ale oslaví ještě jedno pozoruhodné výročí. 25. června se v Lounech uskuteční desátý ročník benefiční akce Dobrodění. Ta je vrcholem charitativní činnosti spolku Dobroděj, který kapela založila a díky němuž se každoročně daří předávat desítky tisíc korun na dobročinné účely. V minulých letech například místnímu Centru terapie autismu, speciální základní škole nebo dennímu stacionáři. V minulosti peníze putovaly například i k dětem postiženým spinální atrofií nebo pomohly dovybavit lounskou dětskou pohotovost.

Podstatou akce, pořádané tradičně v zahradní restauraci Stromovka, je zábava pro celou rodinu. Odpoledne patří především dětem, večer bývá živé divadelní představení a po něm koncerty několika kapel. Samozřejmě včetně Paraletu. Divadelní představení, stejně jako část dětského programu, již tradičně zajišťuje postoloprtský divadelní spolek Klouzák. Vstupné jde na vybraný dobročinný účel a doplňuje sumu, kterou se podaří během roku získat od sponzorů a dárců. Loni zněl konečný účet na 53, předloni dokonce 71 tisíc korun!

Drsní rockeři? Spíš veselí kluci

„Dobroděje jsme tenkrát založili vlastně v hospodě u piva. Už delší dobu předtím jsme s klukama přemýšleli, jak se angažovat, jak trochu pomoci těm, kdo to potřebují. Dnes má spolek sedmnáct členů," přemýšlí Míra. „Hlavně jsme přišli na to, že když si chceme někde pořádně zahrát, musíme si něco sami uspořádat. Tak vzniklo Dobrodění," navazuje se smíchem Jakub.

Není bez zajímavosti, že pětice „pánů středního věku", tvořící Paralet, se občas ráda nechá na podiu doplnit krásnými ženami. Ty někdy při koncertech v Lounech doplní úžasné vokály a vždy skvělou atmosféru posunou ještě o notný kus dál. „Není to pravidlo. Vlastně je ta spolupráce napevno domluvená vždy jen na Dobrodění. Ale když je pěkný koncert a holky tam jsou a chtějí, pozveme je na podium. Jsme totiž provázaní s pěveckým sborem Kvítek." vysvětluje zpěvák Tomáš.