Ten, kdo v sobotu 14. června zavítal do areálu Psychiatrické léčebny v Petrohradě na Podbořansku, rozhodně neprohloupil. Konala se tam tradiční Zahradní slavnost, která alespoň na jeden den v roce přitáhla pozornost k psychicky nemocným lidem.

Dobrovolným vstupným tak tato akce přispěla k rozvoji rozmanitých aktivit na podporu léčby nemocných a k jejich úspěšnému návratu do společnosti. Kulturní program byl pestrý, zrovna tak doprovodné akce, kterých bylo nespočet. A k potěšení všech vyšlo i počasí. Proto není divu, že letošní návštěvnost slavnosti předčila tu loňskou.

Zahradní slavnost začala dopoledne v 10 hodin vystoupením Kryrských mažoretek na nádvoří zámku, v němž psychiatrická léčebna sídlí. Mažoretky poté vystřídal se svým úvodním slovem ministr školství, mládeže a tělovýchovy, senátor za okresy Louny a Rakovník Marcel Chládek a zástupce hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák společně se starostkou obce Petrohradu, Jitkou Dondovou. Nakonec převzal mikrofon ředitel léčebny, Ladislav Henlín, který poděkoval sponzorům, bez jejichž finanční pomoci by se 22. Zahradní slavnost neobešla, a také všem, kteří se zapojili do jejích příprav.

O hudební zážitek se postarala multižánrová kapela Ponožky pana Semtamťuka. V jejím podání zazněl během 50 minut jazz, folk, rock, ale i western. Po úspěšném vystoupení kapely přivítal na pódiu moderátor slavnosti, Petr Vondráček (moderátor, herec, zpěvák a frontmen kapely Lokomotiva), autora písní Jarmila, Zpátky do trenek a Zum zum, Pavla Dobeše. Že jsou jeho písně notoricky známé, potvrdilo obecenstvo, které po celou dobu Pavla Dobeše doprovázelo svým zpěvem. Po přídavku pár písní nad rámec programu se objevila skupina ABBA Stars revival s nejznámějšími hity famózní, dnes již neexistující, švédské popové kapely ABBA.

Milovníky dechovky následně potěšila dechová kapela Straňanka. Hudebním vrcholem letošní slavnosti bylo bezesporu vystoupení majitele nezapomenutelného hlasu, zpěváka Petra Koláře. Jeho fanynky se nakonec dočkaly i megahitu od Karla Svobody „Ještě, že tě, lásko, mám."

Spokojenost ze strany pořadatele akce, Psychiatrické léčebny, byla vidět na tváři jejího ředitele, Ladislava Henlína, který po skončení slavnosti prohlásil: „Podle reakcí obecenstva je vidět, že se letošní slavnost líbila. Pro mě samotného je vydařenou slavností každá slavnost, na které se jak její návštěvníci, tak i vystupující interpreti, dobře baví a zároveň je hezké počasí. A tak tomu bylo i dnes. Opět se potvrdilo, že kultura spojuje lidi a bourá pomyslné bariéry mezi veřejností a klienty naší léčebny. A to je přesně náš cíl, kvůli kterému slavnost pořádáme. S koncem letošní slavnosti však pro nás už pomalu začínají přípravy té příští. Pevně doufám, že se mikrofonu, coby moderátor, chopí Vojtěch Bernatský, který letos v dubnu vyhrál cenu TýTý v kategorii Sportovní moderátor. A jakého hudebního interpreta bych si přál vidět na pódiu? Jednoznačně temperamentní rockovou zpěvačku Věru Špinarovou. Záleží však na tom, kolik peněz se nám podaří získat od sponzorů," řekl.

Psychiatrická léčebna Petrohrad je příspěvková organizace, která působí v obci Petrohrad v Ústeckém kraji již od roku 1952. Poskytuje zdravotní péči a zajišťuje další zdravotnické služby psychicky nemocným občanům.