Ačkoliv to možná za okny nevypadá, jaro je již dávno tady a s ním se i blíží tradiční, v letošním roce již XI. ročník Svátku dobré nálady – Pivní máj Kryry.

Letos proběhnou tyto městské slavnosti ve třech dnech od 30. dubna do 2. května převážně v areálu letního kina Kryry. Ale samozřejmě taktéž, jak už je u této příležitosti obvyklé, i na kryrském náměstí. A co vás letos čeká a nemine…?

Oslavy odstartují již v pátek od 19 hodin v letním kině „Čarodějnickým sletem ro(c)ku“ s pravou bigbítovou skupinou Brutus. Pozor! Jako hvězdný support vystoupí britští punkoví pardálové: Drongos for Europe. Součástí této pekelně ohnivé rockové zábavy (letos poprvé pod širým nebem) bude pálení čarodějnic, vypouštění jedenácti velkých ohnivých lampiónů štěstí (jako připomínka předchozích ročníků) a krátký ohňostroj. Přespolní si nezapomenou spacáky a stany. Na louce za letním kinem bude pro ně připravena „stanová vesnička“.

Následující den od 9 hodin oslavy tradičně pokračují na městském náměstí. Pro dobrou náladu bude všem příchozím vyhrávat skupina Iši Baráka J.I.H.2001. Poté již přijde na řadu řízná dechová hudba Ungrovanka (Ždírec u Plzně). A jaká by to byla oslava 1. května – Svátku práce, bez prvomájového průvodu a průjezdu alegorických vozů městem? Na svou pouť se tento recesní průvod vydá těsně před polednem.

Odpoledne již následuje hlavní hřeb oslav na náměstí. Ve svém vystoupení se představí legendární „Saxana“ - čarodějnice na koštěti. Věčně mladá a usměvavá Petra Černocká i s hudebním doprovodem. Celodenní proud slova a hudby pokračuje na náměstí až do pozdních odpoledních hodin.

Rocková rohledna v letním kině

Souběžně pak na tento blok naváže od 13 hodin opět program v letním kině. Všechny mladé věkem i myslí zveme na „Rockovou rozhlednu“, aneb rozhled po nejúspěšnějších hudebních skupinách našeho regionu.

Přehlídku odstartuje punk rockový orchestr z Roudnice n. Labem - Pohádkový Rivajvl, který by si nemělo ujít jak dětské, tak i poněkud odrostlejší publikum. Nejednoho z vás tato veselá partička hudebníků jistě překvapí novou punkrockovou úpravou starých známých pohádkových melodií. Poté již hudební festival pokračuje veskrze známými místními kapelami jako jsou: Modesty & Pride (hodně mladý a hodně divoký metal z Podbořan), Vopruz gangu jablečnýho knedlíku (underground Vroutek), Full Time (rock Vroutek) a domácí The Dioptrie (neodmyslitelná bigbítová lahůdka těchto oslav).

Vrchol rockové přehlídky obstará trojlístek kapel na hudebním vzestupu, jakými jsou Spínací Špendlík (punk Most), Ruxak (crossover Louny-Praha) a především X – left to die (bluecore Chomutov). Tato energická kapela v loňském roce „předskakovala“ i samotnému Marilynu Mansonovi. Jejího frontmana pak můžete v současné době sledovat každou neděli v reality show TV Prima - Robin Hood: Cesta ke slávě.

A na samý závěr pro vás pořadatelé nachystali opravdovou rockovou lahůdku v podobě jediné oficiální a nejuznávanější revivalové skupiny české rockové legendy - Kabát. Nenechte si od 22 hodin ujít tuto dvouhodinovou jevištní show kapely Kabát revival z Hradce Králové, plnou těch největších rockových „fláků“, doplněnou světelnými a pyrotechnickými efekty.

Bude se i bojovat

Zkrátka a dobře, i vy si přijďte užít starý svátek - Svátek práce, v novém Kabátě! A aby toho nebylo málo, na neděli 2. května bude přichystán pro všechny návštěvníky slavností závěrečný bonbónek – „Oslava Dne vítězství“. Jedná se o nevšední válečnou rekonstrukci osvobozovacích bojů, která je pořádána od 14 hodin na louce za letním kinem, jako připomínka letošního výročí 65. let od ukončení 2. světové války a osvobození severozápadních Čech. Této dynamické ukázky se zúčastní Kluby vojenské historie: 4. US Obrněná divize Plzeň, 22. pěší pluk KVH Infanterie o.s. Plzeň-Klatovy-Brno a další hostující kluby…

Po skončení ukázky, jakož i v průběhu všech předchozích dnů oslav, si mohou děti i dospělí na louce za letním kinem prohlédnout military campy a autentickou bojovou výzbroj a výstroj účastníků válečných operací. Další informace o „Svátku dobré nálady“ naleznete www.pivni-maj.webnode.cz.

Ivan Kruml

Soutěž


Soutěžte o předplatné Žateckého a Lounského deníku a volné vstupenky:

XI. Svátek dobré nálady PIVNÍ MÁJ Kryry 2010 spolu s Městem Kryry spolupořádá:
1) Agentura Pat a Mat Kryry
2) GOJA, agentura Gott-Janeček, spol. s r.o. Praha
3) PEGAS Art - kulturní a reklamní agentura Podbořany

Správné odpovědi zasílejte do soboty 24. dubna na e-mail: miroslava.strnadova@denik.cz nebo poštou Žatecký a lounský deník, nám. Svobody 123, Žatec 438 01. Jeden z vylosovaných výherců získá předplatné Žateckého a Lounského deníku a dvě volné vstupenky na slavnost. Pro další výherce máme vstupenky.