Kdo zavítal náhodně první červnovou neděli na zámek Nový Hrad v Jimlíně, určitě se nestačil divit. Hned při vstupu uvítaly každého návštěvníka princezny jak z pohádky. Kdo však šel za svým cílem úmyslně, věděl, že zde pod hlavičkou Ústeckého kraje probíhá již 5. ročník oslav Mezinárodního dne dětí.

„Podobné akce byly i v minulosti, pětileté výročí si připomínáme jako příspěvková organizace Ústeckého kraje," vysvětlil ředitel Josef Kabát. Jak dodala krajská radní pro oblast kultury a památkové péče Jitka Sachetová, kraj má zájem rozšířit povědomí o této zrekonstruované kulturní památce pořádáním řady akcí. „Jednou z nich je i Novohradská pouť, která byla zastupitelstvem kraje zařazena do programu Rodinné stříbro," dodala.

V neděli bylo už na první pohled poznat, že se rodiče s dětmi nevypravili na zámek náhodou. Většina si vzala za své výzvu: Děti, nezapomeňte přijít v maskách! K vidění tak byly třeba malé princezny, motýlci, černokněžníci, ale i víly, klauni či Spiderman. Sladkostí a dárků bylo dostatek a ceny si nakonec odnesly téměř všechny masky. A všichni se na zámku také královsky bavili. Václav Upír Krejčí se střídal s divadlem Trakař, nechyběla diskotéka ani ukázka práce sokolníka s dravci či střelba z kuše. Standa Hložek rozezpíval malé i velké.

Kdo nestihl dětský den na Novém Hradě, nemusí zoufat. Prázdninové Kulturní léto představí vedle nočních prohlídek řadu zajímavých programů a až do 4. září je na zámku ke zhlédnutí výstava kostýmů a rekvizit z pohádky Jak se budí princezny.

Určitě se přijďte podívat, stojí za to!

Marie Logrová