Čtvrtý ročník listopadového projektu společnosti Člověk v tísni, nazvaný Příběhy bezpráví, míří do několika škol v lounském okrese.

Projekt prostřednictvím filmových projekcí a následných debat přibližuje žákům a studentům základních a středních škol poválečné období našich dějin. Vzhledem k tomu, že téma československé totalitní minulosti je ve výuce stále velmi často opomíjeno, je projekt jednou z mála možností, jak se mohou mladí lidé o této době dozvědět více.

„Předcházející ročníky potvrdily značný zájem škol o dokumenty přibližující moderní historii. Stejně jako v minulých dvou letech získá každá škola, která se do projektu přihlásí a během listopadu uspořádá projekci filmu a následnou debatu s hostem, jeden film dle vlastního výběru zdarma pro trvalé užívání,“ připomněl Filip Šebek ze společnosti Člověk v tísni.

V letošním roce si školy mohly vybrat z dokumentárních filmů Přerušené jaro – Srpen jako kladivo (režie: Milan Maryška) a Muž, který přecenil českou duši (režie: Ján Novák), dále hraný film Swingtime (režie: Jaromír Polišenský). Novinkou je zařazení dvou trezorových filmů. Jedná se o snímky Ticho (režie: Milan Peer) a Deset bodů (režie: Milan Maryška).

Jako první mohli zhlédnout film s názvem Přerušené jaro – Srpen jako kladivo žáci na Masarykově základní škole v Lubenci, promítání proběhlo v úterý 4. listopadu.

Následovat budou i další školy – Gymnázium Žatec, Gymnázium Podbořany, Střední průmyslová škola elektrotechnická a ZDVPP, s.r.o. Žatec, Soukromá obchodní akademie Žatec, Základní a mateřská škola Liběšice, Gymnázium Václava Hlavatého Louny, ZŠ J. A. Komenského Louny a ZŠ v Lipenci.