Při poslechu novinky Radůzy, koncertního alba „Ocelový město" (Radůza Records/ distribuce Indies MG, září 2012, 17 písní, záznam z koncertů v pražské Malostranské besedě z března 2012 ), natočeného s báječnou kapelou, se mi dere do hlavy i „na papír" srovnání s dámami českého folklóru, folku, šansonu… Zní mi z ní osudovost Dáši Voňkové, lidovost Zuzany Lapčíkové, pohanská líbeznost Ivy Bittové, podmanivost Hany Hegerové a pokora všech jmenovaných. O to lépe, je-li to záznam koncertu. Na pódiu studiová kouzla neplatí, prostě jen ukážeš, co umíš. V tom je síla!

Rozjitřuje, těší, voní…

A síla to bude i ve středu 21. listopadu, kdy Radůza s kapelou živě představí i repertoár CD Ocelový město od 19.00 v Městském divadle v Chomutově.

Ale zpět k albu. Vše, co tu o něm tvrdím, právě tak cítím; a přesto to je jen kousek pravdy. V tom, co maminka dvou kluků na koncertech dělá – jak těší i rozjitřuje své publikum po sálech i klubech Česka – je svojská a originální; míchá živě styly jak ruský boršč, který zavoní její písní Smrky.

Žongluje náladami, kouzlí se slovy, melodie poletují vzduchem, tu patetické, jindy z nich mrazí v zádech. Také dojímají. Ty, které znám, si chci zpívat s ní. Jenže více mne těší ty, co jsou zde v premiéře. Je jich většina …a jsou krásné. Pro radost i žal, jak kdo rád, jak to vyjde. A vychází to.

Ruština i metalový ploužák

Radůza vládne pěkným jazykem, její slova a rýmy rád poslouchám. Co na tom, že občas je ve slovech lehká nesrozumitelnost, že k pochopení některých obratů, obrazů a významů je třeba dovzdělat se? Ale to je jen dobře! Co může být pro autora lepšího, než že posluchače/ čtenáře zaujme natolik, že otevřou slovníky, vyhledávají si na netu, zpovídají své okolí! Ptají se třeba, co je to ta mandorla a silur, či jakou řečí Radůza zpívá. V jazycích nám tu Radka Vranková, což je občanské jméno Radůzy, dává vybrat. Vedle ruštiny, bych řekl, je to snad i cikánština, možná „afričtina" a dokonce i jazyk neexistující. V něm tu zní song Hördöm, píseň kapelou překřtěná na „Islandský metalový ploužák". No tedy…

Mezi Xindlem a Wabi Daňkem

Síla kapely Radůzy, kvartetu okolo bubeníka Davida Landštofa, squadry až na jednoho hudebníka (ale Dalibor Cidlinský jr. Zase album mixoval) totožné se skupinou Xindla X, je v její citlivosti, ohebnosti, univerzálnosti. Vždyť zde zazní až rockově, po chvíli ale folkově či tak lidově, že se třeba ani vedle Hradišťanu neztratí. Steel kytara Josefa Štěpánka (Jsou) nás tu možná naladí na vlnu americké country; zdali právě za to může zmíněný David Landštof, hrající na albu vedle perkusí také na cajon? Vždyť právě on „vymyslel" a se spoluhráči i řadou hostů točil nové CD Wabiho Daňka „Ďáblovo stádo". Podmanivé album plné svěží nostalgie, na němž Radůza hostuje vedle Anety Langerové.

Multiinstrumen­talistka a kapela

Už studiová alba Radůzy jsou pestrá hudebně i tematicky. Asi nejradši z nich mám krásnou „…při mně stůj" (2003) s dotykem Zuzany Navarové, zpěvačky bohužel již zesnulé. Pak si také hodně užívám Radůzino DVD s dokumentem a dopustit nedám na poslední „studiovku" písničkářky, album-vyznání blízkým „Miluju vás" (Radůza Records 2010). Ale právě její novinka je pro mne v rozmanitosti a žánrovém vykročení „do různých stran" její nejlepší nahrávkou. Jistě proto, že jsem ten repertoár slyšel letos zjara v ústeckém Domě kultury a ocenil živelnost, spontánnost i lidovost naživo. Lví podíl na kvalitách alba má i kapela. Ta Radůze uvolňuje ruce, ať už v „sebekontrole" – se svými chlapci se jistě živě víc odváže – i v užití nástrojů. Zde tak Radka vyhrává, ke svému zpěvu, na akordeon, akustickou kytaru, foukací harmoniku, klavír, píšťalku, lesní roh i dudy mollové. A to už je pěkně velký ruksak plný inštrumentů, který si vozí. Stačí pak už jen, když jí někde klavír půjčí…

Píseň za písní

Z písniček Radky Vrankové, nenapravitelné romantičky která zná i „přitlačit na pilu", tu zní zoufalství (Až hory se převalí); volá o pomoc, až by jeden brečel. Ba ne, tak „tragické" to není, ale ten song je podmanivý. Dál pak duní i garmóška (Lvi ještě spí), tón hlasu písničkářky nás klidní (Jsou) a slova zneklidní (tamtéž). Tančíte rádi? Pak zkuste Radůzino pařížské reggae (O polednách). Zadýcháni můžete spočinout a nechat se uspat (Do mandorly), či vykročit na pochod (Smrky) i do dálek (Odysseus).

Asi nikoho jiného na desce Radůza nezmiňuje tolikrát, jako Boha. Má zde k němu blíž (biblická „výčitka" Žalm 22), modlí se také za Kladno (Ocelový město), poblíž něj zpěvačka bydlí a jehož foto obal CD „zdobí". Albem zní i hravý bigbít (Jsem vlk), unikátní molové dudy naříkají (drsná Hördöm), akordeon zas roztančí (Bože, Ty víš).

„Už se přidejte," vyzývá svou kapelu Radůza v úvodu písně Mulanga wanga, té „africké" zpestřené rapem. Stálý potlesk publika – proč neocenit kvalitu? – a finále s písničkami Květy protěží (další vyznání „Stojím, v ruce svírám květy protěží, kolem páchne síra a já musím pro tebe žít…"), Vrána k vráně a Lodivod (od Jana Nerudy). Moc pěkné album.