„Jde o jednu z prvních fotomontáží, která se v Československu objevila. Radní prosazovali výstavbu hotelu, což se však nelíbilo opozici. Proto nechala vyhotovit fotomontáž, s jejíž pomocí naklonila mínění obyvatel na svou stranu,“ řekl sběratel pohlednic David Hertl z Lounska.

Fotomontáž žateckého náměstí patří k raritám v jeho sbírce. Pětatřicetiletý Hertl se specializuje na barevné i černobílé pohlednice Lounska a Žatecka a také na pohlednice s chmelovou tematikou. Za 20 let jich shromáždil na 2500 kusů, cena jedné se na burze pohybuje od 200 až do 2000 korun. „Ke koníčku mě přivedl otec, který sbírá pohlednice výhradně Loun. Jezdil jsem s ním po burzách a začal se o pohlednice zajímat. Vážně mě to chytlo v 15 letech,“ řekl Hertl. Svou sbírku neustále doplňuje a rozšiřuje.

Pohledy mezi básníky

Pohlednice s kamufláží hotelu na žateckém náměstí není jedinou zajímavostí v Hertlově sbírce. Může se pochlubit například i pohlednicí Slavětína z roku 1921, kterou básníkovi Stanislavu Kostkovi Neumannovi poslal kolega Konstantin Biebl s chotí Marií, švagrem Antonínem Vodseďálkem a historikem Zdeňkem Kalistou.

Půtky mezi Čechy a Němci

„Velmi si cením i pohlednice žateckého náměstí z prosince 1918, na němž defiluje československá armáda. Žatec byl součástí provincie Deutschböhmen. Místní tehdy většinou němečtí obyvatelé nevěřili, že se město stane součástí Československa. Armáda však dorazila zčásti vlakem, zčásti na koních a Němce dva měsíce po vzniku samostatného československého státu zpacifikovala,“ doplnil David Hertl.

Mrzí ho, že klasická pohlednice ztrácí svůj původní význam a stále více ji nahrazují zprávy MMS, zasílané mobilními telefony. „Pokrok nezastavíme, ale je to škoda. Zvláště pro turisticky zajímavá místa je pohlednice levnou reklamou,“ dodal. O renesanci pohlednice se podle něj snaží například Česká pošta. Ze zaslané MMS pošta vyrobí přes noc pohlednici a doručí ji adresátovi podle přání zákazníka.