Od Havlíčkova Brodu 14. listopadu po Krnov 19. prosince povede čtrnáct koncertů „Akustického Turné 2014" Divokýho Billa. Ústecký kraj si ho užije 20. listopadu v Domě kultury Litoměřice a pak 8. prosince v KZ Orfeum v Kadani. Všude před nimi hraje mladá kapela Jelen, základem repertoáru asi bude nové akustické CD/DVD Divokýho Billa „G2 Acoustic Stage" (Supraphon, září 2014), natočené pro TV Óčko. Jste-li fanoušky populárního Divokýho Billa, utíkejte už pro lístky. Věřte či ne, bude vyprodáno! Zvlášť, míří-li Divokej do relativně malých klubů.

Prvně před kamerami si úvalský Bill zkusil bezmála dvouhodinovou akustickou show v Retro Music Hall. Na CD/DVD komplet se vešlo 17 písní reprezentativní průřez tvorbou Billa. Hity z loňského alba „15" (Dolsin, Vstávej či Všema deseti) i písně s hosty.

Akustické koncerty pro Divokýho Billa sice nejsou žádné novum, jak ale Billové přiznávají, i tak si žádají speciální přípravu a ani koncert v Retru nebyl výjimkou.

„Na G2 Acoustic Stage jsme zkoušeli něco málo přes měsíc a ještě než jsme jeli do Retra. Před ní jsme si ještě dali speciální koncert na srubech Haida. Největší rozdíl proti klasickým koncertům je to asi pro Vaška. Musí přejít z elektrické kytary na akustickou. A pro Marka. Ten hraje místo bicích na cajon," prozrazuje Divokej Bill. „Je to úplně jiná atmosféra než na našem 'elektrickém' koncertě. Takový komornější, ale přitom pořád jízda," dodává.

A nahrávka je i příslib pro zmíněné turné. Bude to jízda!

Zdroj: Youtube

Divokej akustickej koncert Billa? Přesně tak

Která jiná z českých rockových kapel by měla točit unplugged koncert než Bill? To mě napadlo při poslechu i sledování CD/ DVD „DIVOKEJ BILL: G2 Acoustic Stage" (Supraphon). Pro fandy, kteří chtějí jet na akustické show Billa do Litoměřic a Kadaně, může být ukázkou, co je tam asi čeká.

Akordeon, housle, banjo, kytara, bicí, tamburína, mandolína, perkuse, cajon… Nevyužít je na akustický koncert by byla škoda! Zvlášť když hlasy Billů a první tři nástroje tvoří charakteristický zvuk kapely. A hosté? Osmičlenný Bill je nepotřebuje. Ale když si mohli Wohnout přizvat Evu Pilarovou, co by Bill neoslovil kolegy? A tak tu je dobro Václava Matase i unikátní kombinace kontrabasu Rafana (Queens of Everything) a duo Vojty Kaliny (Pipes and Pints). Ti dva a Bill zahráli Óčku písně Na západ a Stromy.

Obal alba.Když se lidi co sbor přidají v písni „Všema deseti" z CD „15" (Supraphon, 2014), vyslyší přání Billa „zařvi to na celý svět". Kapela slečnám děkuje, je to vzájemné.

Bill řekne, jak zajímavě vznikl song Zamilovaná: „Přinesli jsme do studia dvě písničky a producent Pavel Karlík řekl, že stojí za prd. Ale kdybychom je spojili…"

Ono by už stačilo jmenovat hity DVD. Kapela volila pečlivě, takže tu jiné písně než hity nejsou. Vytleskané balady (Půjdeme dál, Znamení, Středověk) střídají „koncertní dupáky" Plakala, Námořnická (s vloženou Po schodoch), Šibenice. Jsou tu kousky proti válce (Batalion) i sociální (Dolsin: „to mi neříkej že sis nevšim, jak tady všechno souvisí se vším… že už nejsme děti, a de to s náma od desíti k pěti…").

Vděčné slogany, slušné melodie, hity, naléhavost, housličky… To tu je. Pokud vám na CD/DVD chybí ten váš hit, tak si o něj Billovi na akustické show řekněte. Když se vymluvíte „je pro slečnu k narozkám", možná ho i dostanete. Nebo prostě jen přineste flašku…