Hodně živo je v poslední době okolo Davida Deyla, pop zpěváka z Chlumec u Ústí. Než na svém vyprodaném vánočním koncertě v Praze 13. prosince zazpíval s chlumeckými Koťaty i duet s Monikou Absolonovou, zveřejnil nový klip „Snům se neubráním" a ve svém rozhlasovém pořadu i na svém facebooku ho pochválil sám Karel Gott!

Není můj první

To ale není vše. Už má i nový výpravný videoklip „Svatý čas" na „klasický" vánoční song Santa Claus Is Coming To Town, swingový hit od Franka Sinatry s českým textem Ondřeje Ládka (tedy Xindla X). Jak řekl, ta písnička má úspěch i na webu Supraphononline.cz. „Ne, není to můj první hit, který je samostatně na těchto webových stránkách na prodej. Ale určitě je mou první vánoční písní," řekl David Deyl.

Stromek, dárky, swing. Toť nový vánoční videoklip Svatý čas.„Klip vznikal 48 hodin v atraktivním prostředí karlovarského Grand Hotelu Pupp a vánočního domu. V produkci České umělecké agentury se režie ujal kameraman Drahoslav Lysák. K dokonalému obrazu byly použity nejnovější RED kamery a nejlepší vrtulník Copter, který točil záběry 300 metrů nad zemí," uvedl Zdeněk Brouček ze Supraphonu, u kterého David Deyl vydává desky.

Symfonici i Koťata

„Na výpravnou nahrávku s Českým národním orchestrem a dětským sborem Koťata navazuje stejně působivá vizuální podoba písně. Ve svém novém videu tak nabízí David Deyl pohodu, tradici, nostalgii i dětskou rozvernost Vánoc," dodal Brouček.

„Vlastně to není má první vánoční píseň. Natočil jsem už Nádhernou zář (Holy Night) a věnoval ji svým fanouškům jako dárek před dvěma lety," ohlédl se. A proč zpívá song Santa Claus Is Coming To Town? „Letos mě ta píseň nadchla. Znám ji od Franka Sinatry, od dětství patří mezi mé nejoblíbenější koledy," tvrdí zpěvák. „Ondra napsal nádherný vánoční text, který schvalovali až v USA. Museli jsme totiž požádat o autorská práva, český text by měl mít stejný obsah jako originál. Ondra to musel přebásnit, aby byl význam stejný."

Netroufl si říct, zda by sám napsat pěkný vánoční song. „Vánoční píseň určitě. Ale nevím, zda by měla tak silnou atmosféru, jako Svatý čas."

Jako logické, tak s úctou k originálu, bere zpěvák fakt, že nahrával s velkým orchestrem. „Ta písnička tak vznikla, zaslouží si to. Orchestr ji nahrál fantasticky. Jsem rád, že v dnešní době, kdy všichni samplují nebo se snaží písničky šidit, popřípadě užívají komornější formu hudby, se mi podařila tak velkolepá produkce. Dnes je to velmi těžké," vysvětluje Deyl.

Jako Groban či Bublé

Když se ptám, zda se snažil píseň nazpívat jako sám Frank Sinatra nebo současný skvělý swingař Robbie Williams, říká: „To spíš jako americký swingový zpěvák Josh Groban nebo Kanaďan Michael Bublé. Určitě jsem nechtěl zpívat jen popově. Ta písnička je symbióza bel canta s popem. Hlas je už vyzrálý i v popových věcech," říká David Deyl.

Stromek, dárky, swing. Toť nový vánoční videoklip Svatý čas.Místy mi v písničce připomíná hlas Karla Gotta. A světe zboř se, takovému srovnání se David nebrání! „Když jsme ten klip v Puppu v Karlových Varech natáčeli, chodili za mnou Rusové a ptali se, jestli nejsem příbuzný Karla Gotta," s úsměvem se David Deyl ohlíží pár týdnů zpět.

Staronový Deylův song je mix klasického zpěvu z popem, člověk z něj ale i cítí elegantní Sinatrův swing. „Ta písnička se mi zkrátka dobře zpívá i proto, že mám klasické vzdělání ve zpěvu právě jako Karel Gott. Chodil na státní konzervatoř, to mi říkala má paní profesorka Slavíčková z Teplické konzervatoře. Navštěvoval tam jednoho profesora, proto zpívá tak dlouho a tak dobře," vysvětlil David Deyl.

A proč si vybral k natáčeníklipu Svatý čas právě karlovarský Pupp? „Pro mě bylo zásadní, aby to bylo prostředí s vánoční výzdobou a s krásným  černým křídlem. Točili jsme to 2. a 3. prosince, výzdoba byla hotova. No a interiér grandhotelu byl pokaždé dost unikátní," pochvaloval si zpěvák.

Klip jiskřivý a elegantní

A prozradil, proč z videoklipu Svatý čas na člověka dýchnou staré časy. Proč je elegantní a jiskřivý. Vždyť přeci nestačí se jen pěkně obléknout, přizvat šikovný dětský sbor Koťata a vybrat pěkné prostředí. To video má dětskou hravost i „starou" eleganci, noblesu…

„Je to celkovou produkcí a velkolepým pojetím, coloringem i technologií nahrávání. Důležitou roli měla použitá kamera RED i postprodukce. Barvil se pak záběr po záběru, klip dostával jiskřivost, barvy jsou sytější. Mám z toho velkou radost," dodal David Deyl. A svým fanouškům i čtenářům Deníku popřál pěkné Vánoce.