„Státní svátek 28. října bude v Lounech především ve znamení slavnostního znovuodhalení obnoveného pomníku T. G. Masaryka. Proto se nám zdálo vhodné připomenout vyhlášení republiky už v polovině září, kdy bývá ještě příjemné počasí a lidé jsou zvyklí ten den navštěvovat památky zdarma,“ vysvětlil Jaroslav Havrlant z Oblastního muzea v Lounech, které je spolupořadatelem akce.

Ta začne na Mírovém náměstí, kde budou probíhat pravidelné farmářské trhy, v 10 hodin krátkými výjevy z říjnových dnů roku 1918 v Lounech. „Vyhlásí se republika, přijede prezident Masaryk a pak sokolové předvedou skladbu z letošního všesokolského sletu. Následovat bude módní přehlídka dobových šatů, které předvedou studentky obchodní akademie a krátký koncert dechového orchestru Základní umělecké školy Louny,“ popsala Veronika Škuthanová z lounského muzea.

Z náměstí se pak vydá průvod ulicí Na Valích před sokolovnu. U Lípy svobody, kterou tam obyvatelé Loun vysadili 18. dubna 1919, zazní projevy. Zároveň se položí květiny k pamětní desce na sokolovně.

Průvod pak projde Žateckou bránou a zastaví se u Památníku obětem bojů proti fašismu na Suzdalském náměstí. „Nedaleko od něho bude vystavena replika prvního československého dvoumístného kluzáku z roku 1933 odkazujícího na Masarykovu leteckou ligu, která byla od počátků republiky v Lounech a posléze na Rané velmi aktivní,“ sdělila Veronika Škuthanová. Právě z letiště u Rané v sobotu během dne odstartují letadla, která přeletí v rámci oslav nad Louny.

Prohlídky a ukázky

Na Suzdalském náměstí se krátce vzpomene na lounské osobnosti, které bojovaly v obou světových válkách. Například na Jaroslava Evalda, francouzského legionáře, který vstoupil do československé armády a mimo jiné dohlížel na stavbu řopíků podél Ohře. V Lounech vedl odbojovou organizaci Obrana národa a byl nacisty popraven v Berlíně. Nebo na Otakara Hlaváčka, zborovského legionáře, který byl nejstarším synem proslulého lounského výrobce harmonik a heligonek. Byl zastřelen v Mauthausenu.

Celý den bude možné v Lounech zdarma navštěvovat památky obvykle přístupné v rámci Dnů evropského dědictví. Chystá se rozmanitý program. Například v budově radnice, která letos slaví 130 let od svého otevření, proběhnou od 13 a od 15 hodin dvě komentované prohlídky. Na výstavišti ukážou členové Muzea československého opevnění z let 1936–1938 „Na Kočičáku“ opravovaný řopík. Na dvoře muzea Klub historie Červeného kříže předvede ošetřování raněných v polním lazaretu doby Rakouska – Uherska. Louny byly totiž za války lazaretním městem, byli sem odvezeni také ranění z bojů o Most koncem listopadu 1918.

Zajímavý program na sobotu 15. září připravili také pořadatelé Dnů evropského dědictví v Žatci. „Kromě několika zpřístupněných historických objektů budou lidé moci navštívit řadu žateckých dvorků, na každém z nich na ně bude čekat od 13 do 18 hodin tematický kulturní program v podobě výstav, představení, interaktivních dílniček či soutěží, prodejních stánků a mnoho dalšího,“ sdělila Jitka Krouzová ze žateckého Regionálního muzea.