Sobota 1. března 2014, to je datum, na které se těší vozíčkáři ze Žatce a okolí a jejich partneři, příznivci, přátelé. Na tento den totiž připravuje občanské sdružení Roztančená kolečka již pátý Ples vozíčkářů.

„Ples proběhne v kongresovém sále hotelu Zlatý Lev od 20 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení jednoho našeho klienta z tanečního kurzu a také moje. Na ples má dorazit přítel Zuzany Valachové, naší kamarádky vozíčkářky, která bohužel před rokem a půl tragicky zemřela při autonehodě. Byla to moje skvělá tanečnice, téměř tři roky jsem ji vedla. Tančila s přítelem Danem a vypracovali se k dokonalosti. Z jejich tance šel mráz po zádech. Letos by jí bylo 33 let. Svá vystoupení na plese tak budeme věnovat i Zuzce. Alespoň takhle chceme spolu s Danem ještě jednou uctít její památku," řekla předsedkyně sdružení Roztančená kolečka a hlavní pořadatelka plesu Jaroslava Panská.

Hlavní pořadatelka je sama na vozíku

Tato sympatická 49letá žena před šesti lety založila v Žatci občanské sdružení s názvem Roztančená kolečka, kde učí vozíčkáře tančit. Sama je také už šestnáct let upoutána na vozík kvůli degenerativnímu onemocnění míchy.

Historicky první Ples vozíčkářů se konal v únoru 2010 v restauraci Zlatý chmel v Žatci. Zúčastnilo se ho asi sedm desítek lidí, vozíčkářů se dostavilo patnáct. Nejstarším hostem na vozíku byla paní Žofie Součková, která nejen tančila, ale i sólově zpívala.

„Město Žatec nám přispělo na první ples finančním darem 8 500 Kč. Opakovaně podporuje taneční kurzy pro vozíčkáře. V roce 2011 nám pomohlo částkou 40 000 Kč. Za to vše vedení města i dalším sponzorům a dárcům velmi děkuji. Svou finanční a věcnou pomocí podporují plnohodnotný život postižených lidí, kteří při kurzech a na závěrečném plese mohou navázat nová přátelství, vyměňovat si zkušenosti," dodala Jaroslava Panská.

Taneční kurzy a plesy vozíčkářů se musí konat v sále s bezbariérovým přístupem. Takových míst ve městě je však málo. Letošní ročník plesu proběhne ve velkém sále Zlatého Lva, jenž má bezbariérový přístup.

„Taneční kurzy Roztančených koleček momentálně teď probíhají na půdě Chrámu chmele a piva U Orloje," dodala Jaroslava Panská. Účastní se jich několik desítek vozíčkářů ze Žatecka.

Ples vozíčkářů proběhne příští sobotu od 20 hodin.

Alla Želinská