Krásy Českého středohoří, tak jak je zachytila amatérská fotografka Zdeňka Tomášová, můžete obdivovat v Městské knihovně v Lounech. Žije v Litvínově a charakteristické homole vyhaslých sopek jí připomínají domov. Pochází totiž z Lounska dětství prožila ve Veltěžích.

Fotografování se věnuje čtyři roky a výstava s názvem Krásy Českého středohoří je její první.

Co Vás přivedlo k fotografování?
Asi jen prostá touha po tvorbě a zájem o fotografii. Zpočátku jsem dělala rodinné fotografie a potom jsem pomalu přešla k fotografování dalších témat, navštěvovla výstavy a studovala fotografii jako výtvarné umění. Hodně k tomu také přispěla fotosoutěž, která již několik let probíhá ve společnosti Česká rafinérská, kde pracuji. Celý rok se soutěží v různých tématech a fotografie se dále používají pro firemní účely, například kalendáře.

Pamatujete si ještě na svoji první fotku? Co na ní bylo?
Pamatuji si, spíše z dětství, jak jsme vyvolávali doma s tátou fotografie v temné komoře. Vždycky se mi líbil ten proces, kdy se osvítil fotografický papír a potom se v roztocích objevily na papíře postavy a fotografie vznikala před očima. Připadalo mi to neskutečné.

Jaké fotografické vybavení používáte?
Fotím digitální zrcadlovkou NIKON D300 a používám jen objektiv se základním ohniskem, blízkým lidskému oku. Vyhovuje mi k fotografování krajin i portrétů. Dále používám ateliérová světla, deštníky, odrazové desky, stativ a podobně.

Upravujete své fotografie v počítači? Jak?
Upravuji je pomocí softwaru NIKON - NX2 Capture, fotky vyvolávám z formátu RAW a dělám spíše základní úpravy a případné retuše. V současné době je díky vyspělým technologiím spousta možností úprav, které může někdo odsuzovat jako podvod. Ale záleží vždy na záměru, koláže a manipulace s obrazem fotografie jsou součástí současného umění.

Jaká témata fotíte nejraději?
V minulých letech jsem fotila nejčastěji krajiny, ale nyní se zabývám také portréty. Je umění vystihnout osobnost člověka, hledat úhel nebo polohu, ve které vypadá zajímavě. Je to náročné, ale líbí se mi ta práce s lidmi a mám radost, když si fotografování i užívají.

Čím vás okouzlilo České středohoří?
České středohoří, by se dalo popisovat dlouho a je také popisováno a pravděpodobně bude i v budoucnu. Kromě toho, co jsem napsala na svých internetových stránkách a také v průvodním slovu k výstavě, je pro mne pobývání v této krajině převážně relaxace. Většinou v těch místech zažívám pocit ticha, klidu, míru a uvolnění. Měli bychom dělat vše proto, aby tato vzácná místa byla zachována i pro budoucnost. >

Děkuji za rozhovor.