Pospíchejme k Betlému, místu svatému…, zpívá se v Credu Rybovy České mše vánoční. Máme zde opět adventní čas, který naše předky vždy s novou naléhavostí vybízel k tichu a usebrání. Dnes již bohužel tajemné očekávání a těšení přehlušily nákupní honičky a reklamní hony na zákazníky, které všem neustále vnucují, co vše je na svátky klidu a míru ještě nutné sehnat a koupit.

Děti sice stále píší dopis Ježíškovi, ale pak jsou právem zmateny a dezorientovány záplavou Santů v rozličném provedení, kteří se noří ze všech stran již od konce září. Nejsou si jisté, zda ten děda v červeném kožiše je Mikuláš či Ježíšek a kdo jim vlastně nosí dárky, o které si psaly. Pojďte s námi raději zakusit atmosféru pravých českých Vánoc a vypravte se v adventním čase k Betlému, místu svatému, nebo alespoň do Horního Ročova, kde pro vás v kostele Narození P. Marie pořádáme tradiční výstavu betlémů.

Naše sbírka se opět o něco rozrostla, čítá již více než 250 exemplářů. Kromě klasiky nabízíme samozřejmě i letos něco nového - paličkovaný betlém od paní O. Čvančarové z Neratovic, Lodhéřovský betlém z Jindřichohradecka, reklamní betlémy na kávu oblíbené ve 30. letech minulého století. Pan J.Chvalník z Příbrami, kterého naši pravidelní návštěvníci již znají, slíbil dodat první část dřevěného vyřezávaného betléma, pan Z. Tarant obohatil naši sbírku o další betlémek z Izraele. Naše nejmenší návštěvníky určitě zaujmou roztomilé jesličky A.Popprové. Všechny jistě potěší i krásný keramický betlém, který zhotovily děti ze ZUŠ v Lounech.

Výstava bude otevřena 18. a 19. a 20. prosince od 10 do 17 hodin, v pondělí dopoledne otevřeno pro děti ZŠ a MŠ, odpoledne pro veřejnost.

Návštěvníci si budou moci zakoupit vystřihovací betlémy a dřevěné ozdoby, 19. 12. a 20. 12. bude možno odnést si betlémské světýlko, které zajišťuje Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Jana a Petr Poncarovi