Oblastní muzeum v Lounech připravuje novou výstavu, první v letošním roce. Její název je Holubovo putování jižní Afrikou, chystá ji ve spolupráci s afrikanistkou Marií Imbrovou.

Vernisáž výstavy je v úterý 17. ledna v 17 hodin. Výstava potrvá do 12. března a jak už její název napovídá, přiblíží cesty Emila Holuba po jihu černého kontinentu.

„Dovoluji si vás pozvat na výstavu o starých časech, kdy si jeden český medik předsevzal, že objeví v Africe kraje neznámé. O tom, jak, kdy a s jakým vybavením putoval, bude pojednávat moje nevelká výstava Holubovo putování jižní Afrikou v muzeu v Lounech," zve Marie Imbrová.

Nejen povídání

Výstava o cestovateli Emilu Holubovi. Ilustrační foto„Kromě tradiční cestopisné literatury na ni beru i košíky, šperky z oblastí a etnik, které Emil Holub navštívil a já šla v jeho stopách, stejně jako repliku busty Emila Holuba od autora Last Mahwahwa (z Tegenenge) Zimbabwe, kterou jsem v roce 2005 pomáhala odhalit u Viktoriiných vodopádů," dodala.

V Lounech půjde o třetí výstavu Marie Imbrové o Holubovi. A to po výstavách pro zastupitelský úřad v Harare v hlavním městě Zimbabwe a velkou výstavu v Žatci, která se konala v roce 2012 v tamním muzeu u příležitosti 110. výročí od úmrtí Emila Holuba.

Mládí Emila Holuba, jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, je spjato s Pátkem nad Ohří a také Žatcem, kam chodil na gymnázium. Emil Holub během dvou pobytů v jižní Africe v letech 1872 - 1879 a 1883 - 1887 vykonal několik vědeckých výprav a pořídil rozsáhlou přírodovědnou a etnografickou sbírku.