V kavárně Barokního špitálu v Lounech proběhne ve čtvrtek 2. července slavnostní vernisáž výstavy Památníku Terezín s názvem Jaké bude 21. století? Začátek je v 18 hodin.

Výstava představuje nejzajímavější práce XI. ročníku výtvarné soutěže, jíž se pravidelně zúčastňují žáci základních a studenti středních škol, vyhlašované pravidelně vzdělávacím oddělením Památníku Terezín.

V roce 2007 organizátoři a porotci posoudili celkem 778 výtvarných prací. Sponzorkou věcných a finančních cen byla paní Hana Greenfieldová, bývalá nucená obyvatelka města Terezín, dnes žijící v Izraeli. Zvláštní Ceny Erika Poláka, historika holokaustu a 2. světové války, který pro svůj původ byl nucen strávit léta dětství a dospívání taktéž v Terezíně, dotovala Terezínská iniciativa, sdružující přeživší z nacisty vytvořeného ghetta.

Pro téma soutěže byl zvolen námět Jaké bude 21. století?, neboť je sice velmi důležité nezapomínat na věci minulé, ale neméně potřebné je také hledět k věcem budoucím, pokud možno s nadějí, že se již hrůzy minulosti, kterých byl nejen Terezín svědkem, nebudou opakovat.

Na vernisáži vystoupí hudebník Vlastislav Matoušek, v 80. letech známý z novovlnné kapely Máma Bubo. V Barokním špitále by měl zahrát na japonskou flétnu šakuhači.

Pavel Straka
vzdělávací oddělení Památníku Terezín