Tragická místa paměti – průvodce po historii jednoho regionu 1938 - 1945. Tak se jmenuje výstava, která je k vidění v prostorách Městské knihovny v Lounech.

Na několika panelech se mohou návštěvníci seznámit s poválečnými událostmi v Postoloprtech, Chomutově, Žatci a Kadani. Bádání prováděli studenti čtyř gymnázií.

Studenti Gymnázia Václava Hlavatého zpracovali téma poválečného masakru v Postoloprtech, o kterém se dlouhá léta nesmělo mluvit. Bádání započali v lednu loňského roku. „Na historii jsme se podívali z jiného úhlu, než je ve školách zvykem. Místo biflování dobových faktů a dat, jsme bádali, diskutovali a debatovali. To vše jsme zpracovali do této výstavy,“ uvedl zástupce třídy Petr Josef Gaertner.

Hnacím motorem projektu je pedagog Zdeněk Zákutný. „Musím se přiznat, že ani já sám jsem tolik o této události nevěděl. I díky vám jsem poznal víc tuto část historie,“ poděkoval všem studentům, kteří se na zpracování podíleli. „Zaujal mě způsob, kterým jsem mohl studentům přiblížit historii,“ dodal k projektu.

Tři z gymnazistů s projektem, který rozšířili, dokonce uspěli v celostátním kole soutěže Středoškolské odborné činnosti. Výstava bude otevřena do 26. listopadu.

Projekt organizuje sdružení Antikomplex. Výstava byla již k vidění v Ústí nad Labem a putovat by měla i po dalších městech. Připravována je také publikace, která by měla vyjít v průběhu prosince.

Cílem bylo, aby studenti prostudovali historii svýma očima a hlavně ji svým způsobem zprostředkovali široké veřejnosti.