Na zámku Stekník na Žatecku se připravuje nový prohlídkový okruh. Otevře se v příštím roce v západním křídle zámku. Už na jaře ale lidé uvidí novou výstavu.

Práce směřující ke zpřístupnění nového prohlídkového okruhu už probíhají. Pracuje se na kachlových kamnech i krbech, vitrážích, podlahách, obkladech stěn, dveřích, oknech i kování zámků. Restaurátoři se také věnují nástěnným malbám. „V současné době restaurátoři provádějí odkryv původní pozdně barokní výmalby z druhé poloviny 18. století v hlavním sále. Objev byl pro nás radostným překvapením, malba je ve velice dobrém stavu, celistvá a vysoké kvality. Z výsledků jasně vyplynul už i ikonografický obsah figurální výzdoby s tematikou čtyř živlů a restaurátoři dokonce odkryli autorskou signaturu,“ popsala kastelánka zámku Jana Zajíčková.

Autorem malby je Kryštof Seckel, malíř architektur, který byl komorním umělcem hraběte Františka Václava z Kolowrat. Je známý především jako malíř vedut pozdního baroka a začínajícího klasicismu. K jeho nejznámějším dílům patří architektonické veduty pro Španělský sál Pražského hradu

Méně lidí než loni

Loni si zámek Stekník prohlédlo 11 tisíc lidí, což je oproti roku 2016 mírný pokles. Způsobily to stavební práce na zámku, kvůli kterým se Stekník veřejnosti otevřel o měsíc později. „Jednalo se především o úpravu hlavního schodiště do patra zámku. Vracela se mu jeho původní historická podoba z druhé poloviny 18. století. Stavební práce se pak přesunuly do hlavního sálu zámku a sala terreny. Oba sály dostaly nová okna, věrné kopie původních historických, opravou prošla fošnová podlaha v hlavním sále. Došlo k obnově dveří a mříže na balkón do zahrady ze sálu a mnoha dalším stavebním opravám,“ vypočetla kastelánka.

Letos se zámek pro veřejnost poprvé otevře v dubnu. „Na květen chystáme v přízemí novou výstavu s názvem Jak se češe do věrtele věnovanou pamětníkům chmelových brigád na zámku Stekník v 50. a 60. letech,“ sdělila Jana Zajíčková.

Správa zámku v této souvislosti žádá všechny pamětníky, kteří mají na tuto dobu nějaké vzpomínky z prostředí Stekníku či okolí zámku, aby se ozvali. „Budeme velice vděčni za každou informaci, fotografii, případně drobný předmět vztahující se k této době,“ řekla kastelánka.

Zámek Stekník je dominantou stejnojmenné vesničky na Žatecku, patří mezi nejvýznamnější rokokové stavby v Česku. Jeho vlastníkem je stát, spravuje ho Národní památkový ústav. Od roku 1997 prochází opravami, pro veřejnost se zpřístupňuje po částech.