Na zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku se v pátek 1. dubna uskutečnilo slavnostní zahájení výstavy Českého rybářského svazu (ČRS) o sportovním rybolovu v Ústeckém kraji. Potrvá do 29. května a poslední dubnový den proběhne na zámku v rámci výstavy Rybářský den na Novém Hradě.

Výstavu podpořil Ústecký kraj.

„Oceňuji iniciativu rybářského svazu, který přišel s nápadem připravit výstavu o sportovním rybolovu se zacílením na děti a mládež. Výstavu postupně navštíví stovky dětí z městských škol a budou se tam moci seznámit nejen s rybařením, ale budou snad i motivováni k upevnění vztahu k přírodě a k její ochraně," řekl v úvodu hejtman Oldřich Bubeníček.

Miloš Urych, předseda Českého rybářského svazu za Severočeský územní svaz, seznámil přítomné s historií i současností rybářství v Ústeckém kraji. Poděkoval Ústeckému kraji za podporu projektu a vedení zámku Nový Hrad za poskytnuté prostory.

Padesát základních škol

Ústecký kraj podpořil tuto akci financováním autobusové dopravy pro 50 základních škol z kraje, jejichž žáci se pojedou na výstavu o sportovním rybolovu v průběhu celého akce podívat. Výstavu tak zhlédne na 2 000 dětí.

Několika pěveckými, recitačními i tanečními vystoupeními zahájení výstavy obohatily děti ze ZŠ a MŠ Žalany.

Během slavnostního otevření výstavy byla oceněna Barbora Schneiderová, učitelka v ZŠ a MŠ Žalany, která zabezpečila kulturní vystoupení během akce, udělením čestného uznání ČRS. Barbora Schneiderová byla oceněna ministryní školství cenou Zlatý Ámos český jazyk. Tato cena byla letos udělována poprvé a pro Ústecký kraj to je za dobu existence ocenění Zlatý Ámos poprvé, kdy získal tuto profesní cenu kantor z Ústeckého kraje.

Zdeněk Rytíř