Pořadatelé lákají na velkolepý scénický počin pod širým nebem se špičkovým pěveckým obsazením. Akce se koná v sobotu 26. května, zatím se prodalo sedm stovek vstupenek. Tedy zhruba polovina kapacity letního kina, která je 1500 míst k sezení.

Představení začíná ve 20.30 hodin, má dvě dějství o délce přibližně 45 minut. Mezi nimi bude půlhodinová přestávka. Představení bude v italštině s českými titulky. „V areálu bude pro návštěvníky připraveno občerstvení včetně nápojů,“ uvedl Karel Fiala z pořádajícího Městského divadla v Žatci.

Představení se koná i při nepříznivém počasí. Tedy pokud bude třeba mírně pršet. „Návštěvníkům doporučujeme teplé oblečení, při deštivém počasí si na místě budou moci koupit pláštěnky. V celém areálu amfiteátru je zakázáno vnášet a používat deštníky,“ dodal. Pro komfortnější sezení na dřevěných lavicích se na místě budou prodávat pěnové podsedáky.

„Při výrazně nepříznivém počasí, jako je vydatný déšť, bouřka, nebo silný vítr se představení zruší. Jiný termín pro odehrání není možný. Vstupné se pak bude vracet v plné výši oproti vstupenkám v místě jejich nákupu,“ sdělil Karel Fiala.

Pořádající Městské divadlo v Žatci několikrát za rok nabízí milovníkům opery přímé satelitní přenosy z Metropolitní opery v New Yorku. Chodí na ně do digitálního kina, které je součástí divadla, pravidelně desítky lidí. Živá opera v otevřeném amfiteátru v Žatci dlouho nebyla. „Byla jsem někdy počátkem sedmdesátých let na Libuši, která se hrála také v žateckém letním kině. A zážitek to byl velký,“ zavzpomínala Milada Pourová
„Ve světě je to trend, jde o módní a vysoce emotivní záležitost, která je třeba v Itálii velmi oblíbená. Chceme ji proto nabídnout i divákům v Žatci,“ řekl ředitel divadla Martin Veselý. Pokud bude ze strany veřejnosti zájem, může se představení pod širým nebem opakovat každý rok. „Navíc je to další možnost, jak využívat letní amfiteátr, který prochází průběžnými úpravami. Právě kvůli takovým akcím byl ostatně před 63 lety budovaný,“ dodal ředitel divadla.

Opera pod širým nebem zároveň cílí i na návštěvníky ze širokého okolí. Žatecké divadlo nabízí vstupenky na operu v letním kině už od prosince. Vstupenky lze zakoupit ve dvou cenových kategoriích, pro spodní a horní část amfiteátru.

„Do 18 hodin je se vstupenkou na operu zdarma vstup na radniční věž. Zakoupená vstupenka také znamená před představením bezplatný vstup do Chmelařského muzea, na Chmelový maják a zdarma ochutnat pivo Nabucco uvařené k této příležitosti v Chrámu chmele a piva ,“ uvedl ředitel divadla.

Nabucco je název opery Giuseppe Verdiho z roku 1842. Verdimu se podařilo na biblický námět o osvobození Židů z babylonského zajetí vytvořit sugestivní dílo. Plamenná melodie a rytmus z něj učinily v polovině 19. století osvobozeneckou píseň zpívanou po celé Itálii v boji za osvobození z rakousko-habsburské moci a sjednocení země.