Jeden z nejlepších evropských hráčů na australský nástroj didgeridoo, Ondřej Smeykal, vystoupí v pátek 10. srpna ve 20 hodin v žatecké synagoze ve Dlouhé ulici.

Ondřej Smeykal je oceňován pro svérázný přístup k nástroji. Dokáže naplno využít jeho frekvenční rozsah a objevuje originální hráčské způsoby. Jeho posluchači tak vždy dostanou zážitek, který předčí běžná očekávání od hráčů na didgeridoo. Žatecký koncert navíc doprovodí hrou na několik gongů.

Hlavní loď žatecké synagogy nabízí unikátní atmosféru pro koncerty i další umělecké akce. Ondřeje Smeykala hostí již podruhé.

"Brzy nás čeká velká rekonstrukce, a tak chceme, aby si prostory synagogy užili nejen žatečtí ještě před nástupem stavbařů," vysvětlil majitel kulturní památky Dan Černý a dodává, že chystá ještě kulturní akce zaměřené na získání donorů pro přeměnu synagogy na kulturní centrum a muzeum.

Vstupné na akci je 190 korun.

Didgeridoo, někdy též didjeridoo, je dechový hudební nástroj australských domorodců (Austrálců) a patří mezi jedny z nejtypičtějších symbolů Austrálie. V tradiční podobě se jedná o termity vyžraný dutý kmínek eukalyptu, který se po vyčištění dutiny z užší strany opatří náustkem zpravidla ze včelího vosku a technikou vibrujících rtů rozezní. Výsledkem je táhlý nepřerušovaný bručivý tón bohatý na vyšší harmonické tóny. Nepřerušovanost hry zajišťuje speciální hráčská technika, tzv. cirkulační dýchání. (zdroj: https://cs.wikipedia.org)