Mezi nesmrtelná stěžejní díla světové dramatiky patří oblíbená hra Nikolaje Vasiljeviče Gogola - Ženitba. Od roku 2009 ji v českém prostředí uvádí pražské Divadlo Na Jezerce. A zítra, v pondělí 24. března, se na tuto hru mohou těšit i zájemci v Žatci. Od 19 hodin začíná představení v městském divadle.

„Při žatecké premiéře se postupně představí Marek Taclík, Miroslav Vladyka, Radek Holub, Bára Hrzánová, Miluše Šplechtová, Jan Hrušínský a další známí herci. Diváky čekají salvy smíchu v příběhu  urputné vážnosti, frašky, grotesky, satiry, smutku i radosti," uvedl Karel Fiala z Městského divadla Žatec.

„Ženitbu do češtiny přeložil v roce 1979 Leoš Suchařípa a před 25 lety jsme v ní spolu hráli v Ústí nad Labem. Já jsem hrál tehdy Podkolatova a Leoš ztělesnil roli Nenažraného, kterou teď hraji já. Byli jsme přátelé, měl jsem ho jako učitele divadla i života. Byl bych rád, kdybych mohl Leošovi tuto inscenaci věnovat," uvedl ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Divadlo Na Jezerce pak hru ve svém nastudování skutečně oficiálně věnovalo Leoši Suchařípovi, velkému českému herci, který zemřel v roce 2005.

„Gogol pro mě znamená především moc hezkou práci v Divadle Na Jezerce," uvádí na internetových stránkách divadla také herec Miroslav Vladyka. V Ženitbě ztvárnil roli Žvanikina, jednoho z nápadníků.

Nikolaj V. Gogol je slavný ukrajinský dramatik a spisovatel, později přesídlil do Ruska. Zemřel v pouhých 42 letech. Za svůj krátký život ovšem dokázal vytvořit řadu děl, která se zařadila mezi klasické klenoty světové literatury a dramatu. Kromě Ženitby to jsou Revizor, Mrtvé duše, Taras Bulba a další.