Vědecké kapacity, ale také „obyčejní“ zájemci o historii mají dnes v Žatci unikátní možnost dozvědět se něco z dějin židovské společnosti v okolí Žatce a Loun. V tamní Křížově vile se koná celý den odborná konference.

„Chceme poukázat na bohatou tradici židovského osídlení v této části Čech a vzájemného působení Čechů, Němců a Židů,“ zve na konferenci Jiří Kopica, ředitel žateckého muzea, které nad debatou převzalo záštitu.

Konferenci Fergunna II. uvedla v život instituce Collegim Europaeum, která působí při Univerzitě Karlově a Akademii věd. „První konference se konala minulý rok v Kadani, letos v Žatci to bude druhý ročník. První část bude pojednávat o židovské komunitě v širším regionu, druhá část se zaměří přímo na Žatecko a Lounsko. Začátek programu je v 10 hodin,“ pokračoval Kopica.

Vzácným hostem bude také velvyslanec Izraele. Celý program začne v Křížově vile v deset hodin. Od 16 hodin bude probíhat vernisáž projektu Žatec ve tmě, na kterém se podílelo muzeum společně se studenty žateckého gymnázia. Od 17 hodin bude následovat koncert Kataryny Kolcové, zapěje židovské písně z celého světa.