Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve návštěvníky na výstavu stavebnice Lego – Svět kostiček, která začne vernisáží nyní ve čtvrtek, 22. října, od 17 hodin v Křížově vile.

Výstavu připravil sběratel Petr Šimr, jenž svou první stavebnici se základními kostkami Basic dostal od svých rodičů. Své sběratelské vášni však propadl až po dokončení svého magisterského studia, po roce 2010. Svoji sbírku prezentoval již na několika místech naší republiky – např. v Berouně, ve Slavkově u Brna, Klášterci nad Ohří, Letohradu, Šluknově, atd.

V současné době jeho sbírka čítá přes 2.110 setů tématicky zaměřených na kompletní tématické sbírky v období od konce 80. let po současnost, například Lego City, Trains – vlaky, Western, Creator, exkluzivní modulární domy, vlakové soupravy a vlastní tvorby („MOC" – z překladu anglické zkratky „My own creation" = Má vlastní tvorba), které dominují české lokomotivy například Brejlovec, Bardotka, vlakové soupravy a architektonická zakázková díla.

Na výstavě v Žatci, která potrvá až do 10. ledna 2016, uvidí zájemci i vlastní tvorbu dalších vystavovatelů, jejichž díla jsou unikátní.

A jak vlastně Lego přišlo na svět? Vznik společnosti Lego se datuje již do roku 1932 a je nerozlučně spojen se jménem rodiny Godfreda Kirka Christiansena. Jako malý si mohl hrát pouze s dřevěnými kostkami, které mu vyřezával jeho otec.

V roce 1947 Godtfred prosadil, aby se stavebnice začala vyrábět ze snáze zpracovatelného plastu, a o deset let později se vyvinul systém v podobě, kterou v podstatě známe dnes. Od roku 1983, kdy vznikla Lego Duplo kostka, pokrývá Lego stavebnicový systém prakticky celé rozpětí dětských let. Rodinný podnik sídlí v dánském Billundu na Jutském poloostrově, kde se nachází i první a nejoriginálnější Legoland. V roce 1990 se díky stavebnicím stala společnost Lego Group jedním z deseti největších výrobců. Lego v roce 2006 otevřela továrnu v Kladně a centrální sklad pro Evropu, který se nachází v Jirnách u Prahy. 

Přijďte si s dětmi pohrát do naší Lego herny! Nákupem některého ze setů či postaviček Lego můžete udělat radost někomu z blízkých i třeba pod vánočním stromečkem.

Jitka Krouzová
(autorka pracuje v muzeu v Žatci)