Výroba sofa vzdáleně připomíná stavbu skutečného člunu, takže to můžete brát i za jakousi průpravu k budoucí stavbě funkčního jednoduchého plavidla.

Co na něj budete potřebovat?

 • dřevěné hranoly (profil 5 x 4,5 cm)
 • dřevěná prkna (v kvalitě C a tloušťce 1,4 cm)
 • dřevěná spárovka (tloušťka 2,5 cm)
 • kovový barel
 • barva ve spreji
 • barva
 • štětka
 • konstrukční vruty
 • pila
 • úhlová bruska s lamelovým kotoučem
 • horkovzdušná pistole
Výroba odkládacího stolku
Zábava na víkend: vyrobte si odkládací stolek ke gauči

Postup:

1. Výroba žeber

Nejprve vytvořte kostru lodě sestávající ze čtyř žeber. Ta si musíte naformátovat. Přitom je třeba pamatovat na budoucí tvar lodě, takže kostra bude uprostřed nejširší a pak se bude na obou stranách zužovat do špičky. Nařežte hranoly pod úhlem 10 stupňů. Dále nařežte 10 kusů bočnic o délce 50 cm, úhel nechte 10 stupňů.

2. Vytvarování a broušení bočnic

Na bočnicích budete muset vytvarovat oblouk nebo spíš náznak oblouku (při pohledu na kostru lodě odpředu, resp. odzadu). Vezměte si jednu bočnici a pomocí ohebné lišty na ní zakreslete potřebný tvar. Při broušení oblouku na bočnicích opět pamatujte na zužování lodě, takže je, nejlépe pomocí lamelového kotouče, zbruste trochu v úkosu s ohledem na ohyb budoucího obkladu „lodě“.

První bočnice bude sloužit jako šablona pro další.

3. Montování posezu

Konstrukčními vruty sešroubujte dohromady jednotlivé díly kostry, resp. nejprve žebra. Smontování je kvůli většímu pracovnímu komfortu i kvůli přesnosti vhodné provádět na pevné podložce.

Protože budou žebra kostry držet také posez z prken, pečlivě změřte a připevněte vruty i nosné lišty (příčky).

Úložný prostor na zavařeniny
Je čas začít tvořit: Úložný prostor na zavařeniny

4. Místo pro opěrku zad a sesazení kostry

Uprostřed konstrukce bude naležato umístěný kovový barel, který má výšku 60 cm. Aby prostor působil vzdušněji, nechte mezi středovými žebry rozestup 70 centimetrů. Ve spodní části (chcete-li v místě „kýlu“) položte středem lať, která všechna žebra spojí, a přišroubujte ji. Na koncích ji seřízněte pod úhlem 15 stupňů.

Na příď i na záď přišroubujte k podélné „kýlové“ lati hranol, který bude čnít šikmo vzhůru podle úhlu na koncích kýlové latě.

5. Opláštění lodě

Kostru lodě obložte připravenými dřevěnými prkny, která rovněž přišroubujte. Ohnutí prken k zužujícím se a v úkosu zbroušeným bočnicím přirozeně vykreslí tvar dna lodě. Doporučujeme před ohybem a přišroubováním vruty prkna nahřát horkovzdušnou pistolí, aby se lépe poddala a nepraskla.

Ve špici použijte dlouhé vruty, jimiž prkna jen zčásti dočasně přitáhnete blíže, nikoli zcela (!) k hranolům ve špicích lodě (v „přídi“ a „zádi“). Z každého boku použijte odspodu dvě dlouhá prkna. Ve třetí řadě, v místě, kde bude mít sedící spuštěné nohy z lodě, bude mezi dvěma středovými žebry volný prostor, takže od něho na obě strany, směrem k zádi a směrem k přídi, připevněte jen dvě kratší prkna.

Na boku, kde bude upevněn opěrný barel, bude prkno rovněž po celé délce.

6. Čela lodě

Přece jen nejde o opravdickou loď, takže špičatou příď a oblejší záď nahrazují jakási čela. Ty vyrobíte ze spárovky, upravíte výřez pro dosednutí na kýlovou lištu a skrz prkna pláště je vruty přišroubujete. Čela připevněte také k hranolům čnícím šikmo vzhůru na koních kýlově latě.

Přečnívající části prken obkladu odřízněte přímočarou pilou a zabruste dočista.

Výroba stojanu na slunečník
Na léto ideální. Vyrobte si dřevěný stojan na slunečník

7. Paluba čili posez

Změřte si vnitřní rozměry paluby a podle nich nařežte prkna na sedačku. Budete je muset vytvarovat a seříznout také podle vnitřního uspořádání lodě. Z vnitřní strany čela na přídi i na zádi přišroubujte lišty, na nichž bude sedačka držet. Také uprostřed člunu budete potřebovat ještě jedno opěrné žebro, které dodatečně změříte a doděláte podle tvaru již opláštěného trupu.

Prkna sedačky našroubujte na lišty a příčky žeber.

8. Opěrka ze sudu a finální úprava

Plechový sud očistěte a odmastěte. Po jeho délce vyřízněte flexou kapsu, aby šel nasadit na přečnívající žebro a prkno boku. Sud-opěrku nastříkejte vhodnou barvou a nechte zaschnout. Barvou podle svého gusta natřete i samotnou loď a nakonec připevněte sud tak, aby plnil funkci opěry zad. Je samozřejmě povoleno vzít na palubu polštářky, deku, třeba i nějakého plyšáka.

A z mořské nemoci strach mít nemusíte…