Předchozí
1 z 8
Další

Pavel Macák z Loun.Pavel Macák z Loun.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

Za pár dnů oslavím už devětašedesáté narozeniny, dost nehezké číslo, ale co se dá dělat. Narodil jsem se v Chomutově, v ulici Na spravedlnosti, kde kat Mydlář popravil 33 loupežníků, ale to jen tak na okraj.

Tvorba Pavla Macáka.Tvorba Pavla Macáka.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

Už jako dítě jsem psal článečky do místních novin a z koníčka se postupně stala i moje téměř celoživotní profese. Do Loun jsem se přistěhoval na začátku osmdesátých let a následně jsem se stal redaktorem okresních novin a novinařinu jsem prakticky neopustil až do svého odchodu do důchodu.

Pavel Macák si zahrál ve hře Jakubovski a Stjerbinski v podání Rádobydivadla Klapý.Pavel Macák si zahrál ve hře Jakubovski a Stjerbinski v podání Rádobydivadla Klapý.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

Vedle novinařiny byly mým koníčkem divadlo a malování a to mně vlastně zůstalo do dnešních dnů. K divadlu mě přivedla maminka, která byla velkou ochotnicí a já s ní musel chodit na její zkoušky a představení. A abych se nenudil, tak jsem v sedmi letech dostal svou první roli nezbedného chlapce ve hře Pantofel a kord. Od té doby jsem s divadlem nepřestal a posledních pětadvacet let jsem členem jednoho z nejlepších amatérských divadel v republice Rádobydivadla Klapý.

Tvorba Pavla Macáka.Tvorba Pavla Macáka.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

Také malování jsem propadl v útlém dětství a v devíti letech jsem namaloval svůj první obraz olejovými barvami. Jak šel čas, přišlo i štěstí, protože na škole vyučoval známý chomutovský malíř a sochař Kamil Sopko, který moji zálibu ještě prohloubil.

Tvorba Pavla Macáka.Tvorba Pavla Macáka.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

V roce 1987 vzniklo výtvarné sdružení VOSA Louny, do kterého jsem okamžitě vstoupil a od té doby s ním nejen jezdím na malířské plenéry, ale společně také s ostatními členy, kterých se za dobu existence v řadách VOSA vystřídalo přes sto, vystavuji.

Pavel Macák měl výstavu na hradě Seeberg.Pavel Macák měl výstavu na hradě Seeberg.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

Těch společných výstav se uskutečnilo několik desítek a kromě nich jsem měl i několik samostatných v Chomutově, ve Veltrusích, Lounech a na dalších místech. Ta předposlední se uskutečnila na hradě Seeberg u Mariánských Lázní a vloni v srpnu jsem naposledy vystavoval obrazy v ročovském kostele.

Tvorba Pavla Macáka.Tvorba Pavla Macáka.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

Kdy a kde budou další výstavy, to si netroufám odhadnout. Covid je prostě nevyzpytatelný. Ale maluji pořád, jak doma v ateliéru, tak venku především krajiny v našem Českém středohoří, ale pouštím se i do portrétů a abstraktního vyjádření svých myšlenek. Mám za sebou také řadu restaurovaných obrazů. Právě před několika týdny jsem také dokončil restaurování malby na plechu Ježíše Krista na kříži na hřbitov v Dolním Ročově.

Restaurovaná socha u Nepomyšle.Restaurovaná socha u Nepomyšle.Zdroj: Archiv Pavla Macáka

Kromě obrazů mě také lákala sochařina, ke které mě přivedl lounský učitel a později kamenosochař, pan Lise. Pod jeho vedením jsem vytvořil několik menších soch a později i sochu Panny Marie do chrámu sv. Vavřince v Praze na Petříně, oltářní sochu do kostela sv. Jakuba Většího ve Vroutku a restauroval jsem i sochu Panny Marie u Nepomyšle z roku 1712.