Předchozí
1 z 7
Další

Portrét 2020.Portrét 2020.Zdroj: Archiv RMŽ

Třicetiletá Monika Merdová žije v Žatci celý svůj život a nehodlá na tom nic měnit. Můžete ji potkávat v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci, kde pracuje na pozici průvodce. Pochvaluje si tam skvělý kolektiv, pestrou pracovní náplň a možnost osobního rozvoje. Pomáhá s přípravou výstav i jednorázových kulturních akcí.

Vánoční foto z muzea s malovaným kamínkem 2020.Vánoční foto z muzea s malovaným kamínkem 2020.Zdroj: Libor Šebek

„Nejvíc pyšná jsem asi na zavedení konceptu Žateckých dvorků v rámci Dnů evropského dědictví a taky na Žatecké sochání, sochařské dílny pod širým nebem, která se v zahradě Křížovy vily odehraje letos v červenci už po šesté,“ říká. Další věcí, kterou má Monika v muzeu na starost, jsou grafické výstupy, správa instagramového profilu a další dílčí úkoly. „Nastřádá se to, ale i tak mám čas psát a publikovat. Vystudovala jsem dějiny umění a tak postupně zpracovávám muzejní uměleckou sbírku,“ vysvětluje.

Den architektury 2018.Den architektury 2018.Zdroj: Archiv spolku A dál

Píše do médií o umění v Žatci a na stejné téma připravuje celou knihu, měla by vyjít v závěru roku 2021. „Snad jediná nevýhoda práce v kultuře je nižší finanční ohodnocení. Účastním se ale i dalších projektů, v poslední době jsem měla například možnost podílet se na přípravách nových výstavních expozic v Mederově domě a radniční věži,“ popisuje.

Vernisáž výstavy Příběh Mattioliho herbáře 2019.Vernisáž výstavy Příběh Mattioliho herbáře 2019.Zdroj: Archiv RMŽ

V duchu demokratických hodnot se snaží být aktivní v občanské společnosti, sleduje dění v regionální politice a skrze spolek A dál? se snaží do chodu města i přispět. „Jsme mladý kolektiv, máme podobné hodnoty a hlavně představu, jak by se mělo malé město prezentovat. Důležitá je pro nás transparentnost a udržitelnost,“ říká.

Selfie 2021.Selfie 2021.Zdroj: Archiv Moniky Merdové

Spolek se kromě toho věnuje popularizaci architektury, pořádá komentované procházky a další akce. Pozitivně kvituje stále více se prosazující trend architektonických soutěží. V Žatci se první porevoluční soutěž uskutečnila v roce 2020, skrze ní dostane zbrusu nový kabát prostranství před Zlatým chmelem v Podměstí. Spolek A dál? byl ostatně prvním, který s ideou architektonické soutěže v souvislosti s tímto místem přišel.

Za kulturou 2018.Za kulturou 2018.Zdroj: Archiv Galerie Sladovna

Další aktivitou, v které má Monika tak trochu prsty, je Večerní klub Žatecko, kde se jednou měsíčně scházejí žatečtí politici, úředníci i aktivní veřejnost a diskutují nad problémy ve městě a jejich možnými řešeními. Jak se na správnou muzejnici sluší a patří, hodně čte. „Každoročně se snažím splnit tzv. Čtenářskou výzvu portálu Databáze knih. Se sportem je to horší, ale jsem soutěživá a mám ráda různé “sranda cupy“, třeba turnaj rodin v národní házené,“ vysvětluje.

Underground´n´punk večírek 2020.Underground´n´punk večírek 2020.Zdroj: Kelly Keller

Ráda si zajde na výstavu moderního umění, ráda cestuje, je oddanou fanynkou českého piva a punkové muziky. Sem tam zorganizuje koncert, například ten v rámci sportovně recesivní akce Běh žatecké 11. Pod hlavičkou Muzika v Žatci informuje veřejnost o hudebním dění v regionu a postupně sestavuje fotoarchiv žateckých hudebních událostí.