Předchozí
1 z 4
Další

S kolegou Karlem Kaňkou 2020.S kolegou Karlem Kaňkou 2020.Zdroj: Archiv S. Davídkové

Simona Davídková se k cyklistice dostala díky rodině. „V Rumburku existoval při Tělovýchovné jednotě oddíl cyklistiky, který vedl nadšený trenér Miroslav Soudek. Moje maminka byla hospodářkou této TJ a tak se s tatínkem domluvili, že by mohl bratr začít s chlapci z tohoto oddílu trénovat. Bratr Eduard závodil do svých 18 let a byl vyhlášen i Severočechem roku. Když mě vzali někdy výjimečně s sebou, moc se mi to líbilo, takže jsem začala jezdit čím dál tím více. pomáhala jsem s občerstvením a fanděním (úsměv). Jednoho dne mě požádali rozhodčí, zda bych jim nemohla malinko pomoci,“ sdělila Davídková a odhalila, co přesně dělala. „Měla jsem zvonit do posledního kola a obracet čísla okruhů na ukazateli, nedostavil se jeden z rozhodčích. Letos je to 31 let,“ doplnila.

Tour de Zeleňák 2019.Se současným Mistrem světa Julianem Alaphilippem z Tour de l´Avenir 2013.Zdroj: Archiv S. Davídkové

Právě na začátku roku 2021 Simona Davídková úspěšně absolvovala zkoušky na mezinárodní rozhodčí cyklokrosu. „Tyto zkoušky byly v daleko menším stresu než před šestnácti lety zkoušky pro silniční závody. Mám již dlouholeté zkušenosti s "pískáním" závodů v zahraničí a musím říct, a to nechci cyklokros nijak snižovat, mám ho moc ráda, že příprava na silniční závody je jednoznačně náročnější. A teoretické zkoušky cyklokrosu jsem měla za sebou již v roce 2019, takže praktické zkoušky už byly jen taková třešnička na dortu, kterou jsem si naopak moc užila,“ řekla.

Měření časovkářských speciálů 2020 Dookola Mazowsa.Tour de Zeleňák 2019.Zdroj: Archiv S. Davídkové

„Byl to parádně připravený závod z belgické série se spoustou hvězd na startu. Jen škoda, že kvůli proticovidovým opatření startovaly pouze kategorie žen a mužů. Zvláště v ženské kategorii došlo ke skvělému souboji bývalé a současné mistryně světa, tentokrát s vítězstvím pro Ceyline Alvarado před Lucindou Brand,“ ohlédla se za závodem.

Mnoho lidí přibližně ví, jak vypadá práce rozhodčího v hokeji nebo ve fotbale. Jaké je to v cyklokrosu? „Sbor rozhodčí vede hlavní rozhodčí, dalšími členy jsou rozhodčí v zóně 80%, cílový rozhodčí, časoměřič a rozhodčí v materiálové depu. Každá pozice má své jasně dané úkoly, ale to je opravdu na delší debatu,“ nastínila okrajově.

Tour de Feminin 2019,Tour de Feminin 2019,Zdroj: Archiv S. Davídkové

Složení důležité zkoušky bere jako splnění cíle, ale také závazek do budoucna. „Tak jsem si samozřejmě dost oddechla, protože je těžké se takto jednorázově připravit, už to není úplně jako za mlada, když jsem byla zvyklá se učit. Je to i takové zadostiučinění dlouholeté práce. Ale především je třeba, aby měla Česká republika takto kvalifikovaných rozhodčích více. Je tu spoustu organizátorů mezinárodních závodů a je třeba, aby i členové sborů rozhodčích měli co nejvyšší kvalifikace. A v roce 2024 proběhne v Táboře opět mistroství světa v cyklokrosu a Česká republika by měla mít ve sboru rozhodčích minimálně 2 mezinárodní rozhodčí,“ vyhlíží velkou cyklistickou akci Simona Davídková.