Předchozí
1 z 5
Další

Soňa Pekárková.Zdroj: archiv Soni Pekárkové

Soňa Pekárková vystudovala učitelství pro 1. stupeň ZŠ na UJEP v Ústí nad Labem a anglický jazyk pro ZŠ na Západočeské univerzitě v Plzni.
Přes dvacet let hraje na saxofon a za tu dobu má za sebou řadu vystoupení. Hrála v pražských kapelách Blues Experience nebo Tony Škrášek a rock´n´roll gang. Na koho obzvlášť vzpomíná, je Laco Déczi. S tímto jazzovým trumpetistou, hudebním skladatelem a malířem slovenského původu si jako jeho host zahrála v Teplicích a Praze na vernisáži jeho obrazů. Se saxofonem vystupovala i v zahraničí, třeba v centru kanadského Toronta ve Wise Guys Bar.

Soňa Pekárková.Zdroj: archiv Soni Pekárkové

Soňa hraje také v klubech, barech, na firemních akcích, svatbách, vernisážích, večírcích a různých oslavách. Její repertoár se skládá z filmové, jazzové a populární hudby.

Soňa Pekárková.Zdroj: archiv Soni Pekárkové

„Saxofon je moje vášeň. Skladby, které hraji, vybírám srdcem, nechci se limitovat jedním stylem. Zařadila bych je všechny do kategorie „z toho mám husí kůži ”. Hraji pro pocit svobody, který chci s posluchači sdílet,“ říká sympatická učitelka.

Soňa Pekárková.Zdroj: archiv Soni Pekárkové

Co Soňu také baví, je pouliční umění nebo-li busking. V Česku se v poslední době rozšiřuje. Zvláště pak v letních měsících. V Žatci, kde bydlí, hrála třeba na akci Hudba v podloubí. „Baví mě to. Je to skvělý relax, navíc mám ráda ten přímý kontakt s lidmi,“ vysvětlila. Za sebou má už několik vystoupení „na ulici“. Třeba na festivalu Praha žije hudbou, v městečku Karlštejn nebo Plzni. Některá česká města začala busking cíleně podporovat, slibují si od toho oživení svých center.

Soňa Pekárková.Zdroj: archiv Soni Pekárkové

A jak se k vystoupením dostává? Oslovují ji pořadatelé různých akcí na základě pozitivních ohlasů z předešlých vystoupení nebo je sama kontaktuje. Zájemci o vystoupení najdou spojení na Soňu na jejím facebookovém profilu Sonia sax, kde má i několik videí. Stejně jako ostatní hudebníci, i Soňa přišla kvůli opatřením proti koronaviru o několik vystoupení. Hudba se ale opět vrací do veřejného prostoru, možností pro koncertování přibývá. „Nejbližší akce, na které budu hrát, je v klubu Motáč v Bezděkově, a to v sobotu 18. července,“ sdělila.