Obyvatelé Loun, kteří jsou napojeni na centrální rozvody tepla, za něj letos platí výrazně víc. Jeho dodavatel jej zdražil o polovinu. Důvodem byl nárůst cen zemního plynu v loňském roce. Situace od té doby lepší není, v souvislosti s válkou na Ukrajině jsou navíc dodávky plynu z Ruska do Česka v nejbližší době nejisté.

Zdroj: DeníkOtázkou také je, kam se vyšplhá jeho cena. Uvažuje se proto, jak se v Lounech ze závislosti na ruském zemním plynu vymanit. V úvahu připadá výroba tepla ze zkapalněného zemního plynu, ale také z biomasy, bioplynu, termálních vrtů nebo energetické využití komunálního odpadu.

V současné době se nejeví, že by v Lounech v blízké budoucnosti něco smysluplně nahradilo centrální zásobování bytových domů teplem. V úvahu připadají menší plynové kotelny nebo elektrická tepelná čerpadla, vzhledem k okolnostem včetně cen vstupních komodit se do jejich budování nikdo hrnout nebude. Solární panely na střechách jsou líbivé řešení, v podmínkách české zimy ale nedostatečné.

Topení, teplo, vytápění, termostat, regulace, náklady. Ilustrační foto
Za plyn si v Lounech připlatíme. Teplárna řeší, čím bude topit v budoucnu

Otázkou tak je, z čeho se bude v Lounech vyrábět teplo v centrální kotelně ve střednědobém horizontu. Zůstat u ruského plynu se ukazuje jako rizikové, podobné to ale může být s jeho dodávkami i z jiných částí světa. Odklon od něj bude nákladný a dlouhý, možností je několik.

Jak nám ukázala nejnovější zkušenost, bude dobré se řídit příslovím: Co je doma, to se počítá. Tedy využít možnosti, které se obejdou bez velké závislosti na zahraničí.