Fairtradová káva, čaj, domácí pomazánky, voňavé bábovky z domácích vajec a fairtradového cukru, mléko a sýry od místních farmářů. Takové dobroty posnídala zhruba padesátka lidí, kteří se v sobotu 14. května sešli na společném pikniku v Klášterní zahradě v Žatci. Dali tak najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje.

Piknik s názvem Férová snídaně Na Zemi proběhl v Žatci už potřetí. Město Žatec se tak přidalo k dalším 161 místům v České republice, kde se piknikový happening pořádal. Akce probíhá tradičně na Světový den pro fair trade, který připadá na druhou květnovou sobotu.

Atmosféra byla skvělá. Nakonec jsme snídali až do odpoledne. Děti využily omalovánky od organizace Na Zemi. Dospělí si lámali hlavu nad fairtradovým kvízem a navzájem ochutnávali donesené potraviny.

Férová snídaně Na Zemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. Zájem o akci neustále stoupá. Do prvního ročníku se před šesti lety zapojilo 41 míst, letos už to bylo čtyřikrát tolik. „Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v daném místě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování," upřesnila koordinátorka Férové snídaně Gabriela Štěpánková z neziskové organizace Na Zemi, která akci zastřešuje.

Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

Z výsledků prodeje fairtradových výrobků vyplývá, že nejprodávanějším produktem je káva. Té se v ČR loni prodalo 173 tun. Následují výrobky s fairtradovým kakaem, kterých se loni u nás prodalo 46 tun.

Tereza Pekárková